Меѓународниот кривичен суд (МКС)

Главниот обвинител на МКС е против формирање специјален трибунал за Украина

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС) денеска го отфрли предлогот на Европската унија за формирање специјален трибунал со поддршка на ОН за кривично гонење на злосторствата извршени...

(ИНТЕРВЈУ) Путин живее во месијански филм во консултација со шамани

Галија Акерман е француско-руска писателка, историчар, новинар, преведувач, истражувач на Универзитетот во Каен, специјализирана за Украина и постсоветските држави. Била и преведувач на убиената руска новинарка Ана Политковскаја. Борјан Јовановски имаше можност...

Холомодор споменик

Како руската пропаганда се обидува да ја скрие осудата од светските лидери за Холодомор во Украина

Лажна фотографија од посетата на полскиот премиер Матеуш Моравјецки на Кијив беше распространета низ руските Телеграм канали, пренесува Укринформ. Полскиот премиер Матеуш Моравјецки всушност не положи...

Столтенберг: Потребна ни е силна и подготвена германска армија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ја повика Германија да продолжи да ги зајакнува своите вооружени сили, во услови на изменета безбедносна средина. „Одлуката на Германија...

Урсула фон Дер Лајен

ЕУ ќе и конфискува на Русија 300 милијарди евра, замрзнати се пари и на руските олигарси

Европска комисија денеска објави дека предложила план за конфискација на руски средства што се замрзнати за да се казни Москва за нејзината инвазија врз Украина. „Блокиравме...

Зеленски: Стратегијата на Русија да ја турне Украина во мрак нема да ја поколеба решителноста на Киев

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, рече дека новата стратегија на Русија да ја втурне Украина во мрак со напади врз нејзината енергетска инфраструктура нема да ја...

Анализа на „Конрад Аденауер“: Македонските граѓани сега гледаат непријател во Русија

За само една година значајно се зголемил негативниот став на македонските граѓани кон Русија, која од групата на пријателски земји се пресели во „најголеми непријатели“, веднаш...

Урбанович: Да не се дозволи Русија и овој пат да ја убеди меѓународната заедница „да не ги гледа“ ѕверствата што Русите ги вршат секој ден

Во четвратата сабота на ноември секоја година традиционално се одржуваат настани за почитување на споменот на жртвите на Гладоморот-геноцидот од 1932-1933 година во Украина. Оваа година,...

Дуев: Како добри луѓе да се бориме насекаде каде ќе почувствуваме дека се појавува дехуманизација

Историјата ги запишува најголемите трагедии во минатото, но не само гласноста на злоделата на лошите луѓе, туку и страшната тишина на добрите луѓе. Денес сме собрани...

Џафери: На светот му требаа цели 90 години да признае дека Гладоморот е акт на геноцид

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска  се обрати по повод одбележувањето на 90 години од Гладоморот во Украина (1932-1933). Собранието беше домаќин на изложбата за сеќавање...