Шкријељ: Опозицијата да прекине да ги блокира законите за кои и Европската комисија ни кажа дека мора да ги донесеме

„Извештајот на Стејт департментот и Извештајот на Европската комисија ни даваат насоки каде треба да одиме со реформите за да ги исправиме работите во судството и...

Волошченко: Украинската војска го чека конечниот руски самоубиствен напад во Бахмут

Планираната демилитаризација на руската армија се одвива во градот Бахмут, Донецката област, изјави во интервју за Радио НВ на 20 март украинскиот офицер Петро Волошченко, со воено име...

Бојана Јовановска

Интервју, Бојана Јовановска: Медиумите можат да го превенираат фемицидот, за жал етичкото известување е проблематично

„Анализата на случаите укажува на релативно нискиот капацитет на медимумите да го препознаат фемицидот, како најтешка форма на родово базирано насилство и не се препознава родовата...

Забрчанец за средбата на Вучиќ и Курти во Охрид: Вредностите на мирот и стабилноста најдобро се осознаваат кога тие се загрозени

Средбата на лидерите на Србија и Косово (Охрид, 18 март 2023) е регионален и европски настан од највисок ранг, на која се решава едно од најгорливите...

(ВИДЕО) Истрефи: Важно е да има договор за успех на дијалогот меѓу Косово и Србија започнат во 2011 година

Пред критичната средба, поддржана од ЕУ, меѓу косовскиот премиер, Албин Курти, и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на 18 март во Охрид, ЦИВИЛ Медиа разговара со...

Ковачевски: Двотретинското мнозинство е потребно за ЕУ-реформите, а не само за промена на Уставот

Двотретинското мнозинство за уставни измени не е потребно на Владата, тоа е потребно на граѓаните и на државата, бидејќи една од одлуките до полноправно членство на...

Марко Видојковиќ

Интервју, Марко Видојковиќ: Македонија ја изглодаа скакулците на Никола Груевски

„Македонија има сериозни проблеми, коренот на овие проблеми лежи во нејзиното долгогодишно уништување од режимот на ВМРО ДПМНЕ, овие проблеми не можат да се решат преку...

Кристина Марабјан за „Независен“ од Грузија: Не сакаме повторно да бидеме СССР

Кристина Марабјан, новинарка во Jnews.ge, специјално за „Независен“ зборува за политичката ситуација во Грузија по масовните протести против законот за  „странски агенти“ што ги крена на...

Да изградиме култура во која еднаквото учество на жените во процесите е нешто што се подразбира

Еднаквата застапеност на жените во одлучувањето зависи и од тоа колку сме успешни и во борбата против насилството и дискриминацијата на која жените се континуирано подложени....

Бектеши: Следната недела ќе се носат одлуките за замрзнување на цените на тестенините и млечните производи

Министерството за економија речиси ги заврши анализите за замрзнување на цените на дел од производите, особено за тестенините и млечните производи. До крајот на неделата или...

Османи: Надпартискиот консензус за уставните измени го трасира патот европски односи меѓу Скопје и Софија

Внесувањето на бугарското малцинство во Уставот, односно односно промената на овој највисок државотворен акт е важно од две причини, вели во интервју за Рацин.мк министерот за...

Митрески: ВМРО-ДПМНЕ да одговори дали дава писмени гаранции по амбасади дека ќе поддржи уставни измени после избори

ВМРО-ДПМНЕ велеше дека имало незадоволни пратеници од СДСМ кои нема да гласаат за Владата и уставните измени, но тоа е исто како да кажат дека тие...

Николоски: Буџетот е во одлична кондиција, имаме 25% помал буџетски дефицит од лани и поголеми приноси

Заменикот министер за финансии Филип Николоски во гостувањето во ТВ21 кажа дека буџетот за 2023 година во моментов е супер ликвиден и во одлична кондиција. -За...

(ИНТЕРВЈУ) Амбасадорката на Швајцарија во Северна Македонија, Вероник Улман говори за проектот „Здружени за ЕУ“

Амбасадорка на Швајцарија во Република Северна Македонија, Н.Е. Вероник Улман во видео интервју говори за проектот „Здружени за ЕУ“ кој го спроведува Институтот за општествени и...