Акција на војската во Судан: Премиерот Абдула Хамдок и група министри во домашен притвор

Суданските вооружени сили го уапсиле премиерот Абдала Хамдок, група министри, како и лидерите на неколку сојузни држави и политички партии, јави утринава телевизијата „Ал Хадат“, повикувајќи...

Седми ден протести на северот на Косово: Надлетуваат српски авиони, војската ја зголеми борбената готовност

Протестот на косовските Срби, незадоволни од распоредувањето на специјалните полициски сили на административните премини Јариње и Брњак и одлуката на Приштина да ги замени регистарските таблички,...

Анкета во САД: Мнозинството луѓе сметаат дека Вашингтон не успеа да постигне цел во Авганистан

Мнозинството луѓе во САД сметаат дека Вашингтон не успеа да ја постигне својата цел во Авганистан. Ова го покажува социолошката студија на Институтот Пју, јави агенцијата...

Бајден на воената команда и даде целосна слобода за борба против ИД

Американскиот претседател Џо Бајден „ги даде сите неопходни овластувања“ на командата на американските вооружени сили да спроведе операции против целите на „Исламска држава“, соопшти Белата куќа....

Разузнавачките служби предупредуваа на пад на Кабул и распад на војската на Авганистан

Доверливите податоци од американските разузнавачки агенции во текот на летото предвидуваа многу мрачна слика за Авганистан, односно укажуваа дека Талибанците можат брзо да го освојат Кабул...