НАТО стравува дека Русија планира напад на Украина, Зеленски тврди оти се подготвени за дијалог

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг синоќа во Минхен изјави дека сè укажува дека „Русија планира целосен напад“ на Украина, пренесе Бета. „Сите се согласуваме дека...

Зеленски за изјавата на Бајден: Нема помали напади, како што нема помали жртви и помала тага

Украинскиот претседател Володимир Зеленски одговори на коментарите на американскиот колега Џо Бајден за руската „мала инвазија“ на неговата земја. Бајден рече дека „помал“ напад може да...

Разговори за Украина: Вчера Блинкен со Зеленски, денеска Бајден со Путин

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен вчера разговараше со украинскиот претседател Володимир Зеленски во пресрет на телефонскиот разговор меѓу претседателот Џо Бајден и неговиот руски колега Владимир...

Од Тбилиси во Киев: Екс грузискиот претседател Саакашвили во Владата на Украина

Поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили објави дека е повикан на функцијата вицепремиер на Украина и ќе биде задолжен за реформи. Саакашвили е еден од најпрепознатливите лидери...