Бајден прогласи вонредна состојба поради недостиг од електрична енергија

Претседателот Џо Бајден прогласи национална вонредна состојба поради опасност од недостиг на електрична енергија. Прогласувањето на вонредна состојба уследи по одлуката на Бајден да ги користи...

По серијата торнада во САД: Џо Бајден прогласи вонредна состојба во Кентаки

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа прогласи вонредна состојба во Кентаки, јавија американските медиуми. Според последните информации, најмалку 70 лица го загубија животот во серијата од над...

Македонија излегува од петтата вонредна состојба, од среда во изборна кампања

Денеска истекува осумдневната вонредна состојба што ја прогласи претседателот Стево Пендаровски со цел да се спроведат неопходните подготовки за организација на предвремените парламентарни избори на 15...

Обраќање на претседателот Пендаровски: Ковид-19, вонредната состојба и изборите

Претседателот Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата кога ќе има седница на Советот за безбедност и каква ќе биде одлуката за вонредната состојба поради коронакризата, што исто така би дало некаква насока и за тоа дали и кога би се одржале парламентарните избори во земјата

Ако нема нова вонредна состојба, избори на 5 јули

Иако Владата формално сè уште не се изјаснила дали е потребна нова вонредна состојбна, според изјавите на претставници на власта извесно е дека ново продолжување ќе нема. Тие тврдат дека е таквата потреба е исцрпена и оти фокусот, според уставните и законските рокови, треба да се стави на продолжување на изборните дејствија и одржување на предвремените парламентарни избори