Тројачанец: Активностите за избор на ректор на УКИМ во мирување

До четвртокот, кога функциониравме, имаше само еден најрегуларно пријавен кандидат, изјави Пламен Тројачанец, претседател на Универзитетската комисија за избор на ректор на УКИМ. Со владината Уредба,...

Пендаровски: Партиите се блиску до договор за датум на избори, разлика се 10-15 дена

Претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери, пак, оцени дека дополнителните две недели вонредна состојба кои почнуваат денеска, се доволни за постигнување консензус и апелира лидерите на партиите да седнат и да се договорат. Тоа, според Џафери, е нивна обврска и одговорност

Пендаровски: Уште 14 дена вонредна состојба

Донесувањето на оваа одлука, рече тој, има за цел само да овозможи на Владата и на институциите  за ефикасно да се справуваат, пред се, како што рече, со здравствените, но и со економско-социјалните предизвици поврзани со кризата предизвикана од ковид-19 и не треба да се доведува во корелација со изборниот процес

Минеаполис гори- воведена вонредна состојба

Државниот гувернер Тим Волц синоќа ја активира Националната гарда и прогласи вонредна состојба во Минеаполис и околните области. Протестите започнаа во средата, а бесните учесници за време на вчерашните демонстрации ги ограбуваа продавниците, ги опустошуваа и ги демолираа

Утре Совет за безбедност, датумот за избори неизвесен, како и вонредната состојба

Претседателот Стево Пендаровски, како што потврдуваат од неговиот Кабинет, ќе го свика Советот за безбедност без оглед дали ќе има ново барање од Владата за продолжување на вонредната состојба

Шкариќ: Истата секунда штом заврши вонредната состојба, продолжуваат изборните дејствија

Универзитетскиот професор Светомир Шкариќ смета дека изборните дејства треба да продолжат во истиот момент штом заврши вонредната состојба. „Истата секунда штом ќе заврши вонредната состојба, продолжуваат...