Продолжи вонредната состојба во Пирот, граѓаните се советуваат да не излегуваат од дома поради опасност од испарувања од амонијакот 

Градоначалникот на Пирот, Владан Васиќ, најави дека останува на сила вонредната состојба која беше прогласена синоќа поради истекување на амонијак од вагон-цистерна што излета од шините...

Двајцата мигранти кои беа најдени покрај пругата кај Табановце биле удрени од воз

Двајцата мигранти, чии што тела беа пронајдени вчера покрај железничката пруга кај кумановското село Табановце биле прегазени од воз, соопшти денеска СВР Куманово. Идентитетот на едното...

Во регионот и во светот: Прво „црно на бело“, па влез во ресторан, диско, кино, воз

Дали од есен и кај нас ќе се воведат ограничувања за невакцинираните граѓани зависи од здравствените власти кои ја анализираат  епидемиолошката состојба, додека соседните земји, но...

Севернокорејски мистерии: Едно писмо и воз како сигнали за состојбата на Ким Џонг Ун

Државниот весник „Родонг шинмун“ објави текст за негово писмо во кое изразува благодарност до градежните работници кои се ангажирани на модернизација на градот Самјијон. Дел од светските медиуми, пак, пренесуваат дека сателитски снимки „го фатија“ 250 метри долгиот воз што го користи Ким Џон Ун во близина на неговото одморалиште „Вонсан“ во елитниот дел на источниот брег на земјата. Последните денови се појавија информации дека „Врховниот водач“ бил подложен на кардиоваскуларна операција и оти по зафатот се наоѓа во „вегетативна состојба“, но таквите наводи се непотврдени