„Отворен Балкан“ ги урива сите административни бариери летово, ќе има работа во Србија, Албанија и Македонија

Државјаните на Србија, Албанија и Македонија летово ќе можат да се вработат во некоја од овие земјите членки на иницијативата „Отворен Балкан“ затоа што ќе се...

Објавени првите огласи од Оперативниот план за вработување, ќe бидат опфатени околу 15.000 невработени

За мерката Самовработување поради големиот интерес обезбедени се финансиски средства за отворање на сопствен бизнис за 2.000 лица. Финансиската поддршка за едно лице да отвори сопствен...

ДКСК е за прекршочна постапка и разрешување: Директор на ОУ во Општина Теарце ја вработил ќерката како библиотекарка

Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) на денешната 57-ма седница информираше дека директор на основно училиште во Општина Теарце ја вработил неговата ќерка како библиотекар во...

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу АВРМ и ТИРЗ Тетово

Директорот на Агенцијата за вработување Абдуш Демири денеска потпиша Меморандум за соработка со генералниот директор на Нормак Инвестмент Гроуп – Технолошко индустирската развојна зона Тетово Александар...

СВР Куманово со кривична за Јанкулоска за противзаконски вработувања

Секторот за внатрешни работи Куманово, до Основното јавно обвинителство Куманово, поднесе кривична пријава против екн министерката Гордана Јанкулоска за „злоупотреба на службена положба и овластување“, за...