Србите ги сметаат Црногорците и Македонците за најблиски

Српскиот претседател, Александар Вучиќ е за само еден отсто попопуларен од рускиот претседател, Владимир Путин во Србија, покажало истражувањето на „Демостат“. Најпопуларен српски политичар, по Вучиќ...

Вучиќ: Шолц остро и решително побара Србија да се приклучи кон санкциите против Русија

Олаф Шолц многу остро, јасно и решително побара Србија да се приклучи кон санкциите против Русија, изјави денеска претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на прес-конференцијата по...

Министерката за култура ги пречека Вучиќ и Абазовиќ, дел од гостите на самитот на „Отворен Балкан“

Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска денеска ги пречека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, и премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, кои се дел од високите...

Ковачевски, Вучиќ и Рама во Охрид ќе го потпишат Договорот за взаемно признавање на дипломи и научни степени

Владата на Република Северна Македонија на денешната 50-та седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе измени и дополнувања на заклучокот од претходната седница во...

Вучиќ најавува нова војна на есен: Очекувам глобални конфликти, нѐ очекува пеколна зима

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, во недела претпладне гостуваше на ТВ Прва. Зборувајќи за конфликтот во Украина, Вучиќ изјави дека наесен очекува нов конфликт и...

Вучиќ: Ако почне забрзан прием на Косово во меѓународните организации, Србија ќе изненади со одговорот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска изјави дека доколку започне забрзаниот прием на Косово во меѓународните организации, Србија ќе изненади со својот одговор и ефикасност, јави...

Српскиот претседател Вучиќ испрати телеграми со сочувство до претседателот Пендаровски и премиерот Заев

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ денеска упати телеграма со сочувство до претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски и до премиерот Зоран Заев, по повод...