Филипинскиот претседател со закана до невакцинираните: Ако излезете од дома, ќе бидете уапсени

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте се закани дека невакцинираните луѓе ќе бидат приведени доколку не ја послушаат наредбата да останат дома, откако во државата е потврден најголем...

Стејт департментот со предупредување до Американците: Не патувајте во Германија

Американскиот Стејт департмент ги предупреди Американците да не патуваат во Германија поради актуелното забрзано ширење на коронавирусот во земјата. Предупредувањето на Стејт департментот против патување во...

Бајден: Белите расисти се најголема терористичка закана за САД

Проповедниците на врховната надмоќ на белата раса претставуваат најсмртоносна терористичка закана во САД, изјави американскиот претседател Џо Бајден во Вашингтон. Внатрешниот тероризам на белите расисти е...

ЕУ: Британските филмови и ТВ програма се закана за европската културна разновидност

Европската Унија (ЕУ) се подготвува да реагира за непропорционалниот однос на британска телевизиска и филмска содржина прикажана во Европа по Брегзит. Велика Британија е најголем производител...

Закани за бомбардирање на судот во Тетово

Министерството за внатрешни работи денеска информираше дека тетовка утрово добила закани дека утре ќе биде бомбардиран судот во Тетово. Од полицијата објаснуваат дека Единицата за антитероризам...