Ковачевски – Пич: Стабилноста е поврзана со интеграцијата на Македонија во ЕУ

Како дел од својата дополнителна агенда за време на конференцијата за безбедност „ГлобСек 2022“во Братислава, претседателот на Владата Димитар Ковачевски се сретна со специјалниот пратеник за...

Азески: Многу е несериозно што Вархеји ја откажа посетата во последниот момент на Коморскиот инвестициски форум

Зголемување на домашното производство на електрична енергија преку докапитализација на АД ЕСМ, инвестирање во фотоволтаици и субвенционирање на дел од трошоците за струја за компаниите што...

Високиот претставник на ЕУ, Борел, в понеделник во Скопје

Потпреседателот Борел в понеделник ќе престојува во Скопје, Северна Македонија, каде ќе има средби со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски, министерот за надворешни работи Бујар Османи,...

Заедничкиот регионален пазар: Соба за чекање или брза лента кон економска интеграција во ЕУ?

Иницијативата за Заеднички Регионален Пазар (ЗРП) за шесте земји на Западен Балкан претставува чекор напред кон продлабочување на регионалната економска интеграција која започна со ЦЕФТА2006 и...

Со Шолц разговаравме да ја завршиме интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ, рече Бајден по средбата со германскиот канцелар

Тие сепак имаат различен пристап при помош на Украина, односно САД испраќаат оружје на Владата во Киев, додека Германија испраќа 5.000 воени шлемови на барање на...

ЕИБ: Инвестирани се 853 милиони евра во Западниот Балкан за поддршка на зелени и дигитални проекти

Европската инвестициска банка (ЕИБ) минатата година инвестирала вкупно 853 милиони евра во државите од Западниот Балкан, наменети за одржлив развој, зелена транзиција, дигитализација и за поддршка...