Папајоану: ЕУ перспективата на Западен Балкан е и останува стратешка цел на Грција

Стратешки приоритет и стратешка цел за Грција е и останува европската перспектива на земјите од Западен Балкан, истакна портпаролот на Министерството за надворешни работи на Грција...

Социо-еколошки форум Скопје: Прогресивни лидери за праведна и зелена трансформација на земјите од Западен Балкан

Во Скопје денеска ќе се одржи Социо-еколошки форум (СЕФ), прв настан од ваков тип на Западниот Балкан, што ги обединува регионалните и европски прогресивни политички лидери,...

Бибер: Пораките на Меркел за Северна Македонија го покажуваат германското влијание врз проширувањето

Коментирајќи ја прошталната посета на регионот на канцеларката Ангела Меркел, Флоријан Бибер, професор во Центарот за југоисточни студии на Универзитетот во Грац, оцени дека главна порака...

Вархеји за „Маѓар Немзет“: Доколку ЕУ дозволи да пропадне проширувањето, може да предизвика мигрантска криза од Западен Балкан

Граѓаните на Западен Балкан може да ја предизвикаат следната мигрантска криза, доколку Европа дозволи да пропаднат ветувањата за проширување, оценува еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји и...