Заев: Со Томосот што СПЦ го упати до Вселенската патријаршија, не постои пречка за прогласување на автокефалност на МПЦ

„Македонскиот народ и сите граѓани на Северна Македонија, сите заедно одлучивме да живееме во мир, единство, слога и напредок. Одлучивме да решаваме проблеми и да создаваме...

Заев од Сараево бизнис форум: Време е регионот да го гледаме како инвестициски потенцијал

„Силно го поддржувам процесот на создавање единствен пазар на Западен Балкан и очекувам да се зголемува бројот на држави кои ќе учествуваат во отстранувањето на пречките...

Трајанов: Со Заев сме дискутирале, но Ковачевски ниту еднаш не нè прашал што мислиме за Бугарија

Пратеникот и лидер на Демократски сојуз, Павле Трајанов во вчерашното гостување во Тема на денот на Сител рече дека коалицијата не била консултирана за ниту едно прашање...

Интегрално интервју на експремиерот Зоран Заев за грчки „Ајидисис“: Демократијата и солидарноста мора да бидат на пиедесталот

Господине Заев, доаѓате во Атина како гостин на Алексис Ципрас за конференцијата на СИРИЗА. Вие двајца, заедно со министрите за надворешни работи Никос Коѕијас и Никола...

Примопредавање во Владата: Ковачевски претпладнево ја преземa премиерската функција од Заев

Во Владата на Република Северна Македонија денеска ќе се изврши примопредавање на функцијата и кабинетот помеѓу досегашниот премиер Зоран Заев и новоизбраниот премиер Димитар Ковачевски. Во...

Довчерашните колеги од Владата го возвратија „ударот“: Димитров е незадоволен оти не е дел од новиот владин состав

Бурни реакции кај највисокиот државен врв по прес конференцијата на вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров. За дел од владините министри, вакците ставови на Димитров се...

Заев до граѓаните: Ви благодарам на довербата, новата година нека ви донесе здравје, радост, среќа, многу остварувања и достигнувања

На нешто помалку од 10 часа до влез во новата 2022 година, се огласи премиерот Зоран Заев кој преку својот Фејсбук профил испрати честитка до граѓаните...