Уште една успешна етапа на „Отворен Балкан“: Потпишани пет договори и најави за покани до Грција, Италија и Унгарија

Лидерите на земјите од „Отворен Балкан“, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Република Албанија...

ВИДЕО Со договорите во Тирана во рамките на „Отворен Балкан“ единствениот пазар на трудот и услугите за граѓаните во регионот стануваат реалност, а чекањето на границите се сведува на минимум

Во Тирана денеска се потпишани како трилатерални, меѓу владите на Република Албанија, Република Србија и Република Северна Македонија, Договорот за условите за слободен пристап до пазарот...

Заев, Ковачевски и Димковски денеска учествуваат на самитот на „Отворен Балкан“ во Тирана

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски и заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски денеска...

Заврши средбата Заев-Ахмети-Ковачевски: Решение на спорот со Бугарија да биде прв голем успех на Владата

Премиерот Зоран Заев, претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, попладнево во Владата имаа работна средба заедно со своите тимови, во рамки...

Иницијатива „Отворен Балкан“: Заев изненаден од ставот што Пендаровски го искажал во Приштина

Премиерот Зоран Заев изрази изненадување од ставот на претседателот на државата Стево Пендаровски што го изнесе вчера во Приштина во врска со иницијативата „Отворен Балкан“. Неразбирливо...

Избори во владеачката партија и Конгрес на опозициската: СДСМ по наследник на Заев, Мицкоски по нов мандат во ВМРО-ДПМНЕ

Вонредни внатрепартиски избори во СДСМ и седница на највисокото партиско тело на ВМРО-ДПМНЕ. Најголемите политички сили во државата утре (12 декември) со обемни активности во чија...

Заев: Во четири години поведовме иницијативи за заштита на природните убавини и развој на планинискиот туризам

Како ниту една друга Влада претходно, во последните четири години поведовме иницијативи за заштита на нашите природни убавини и реткости и за одржлив развој на планинскиот...