На 24.11.2021 во 17.30 часот на граничниот премин Блато од слобода бил лишен Г.А.(26) од  Република Албанија, затоа што при извршена проверка било  констатирано дека во службената евиденција за него има мерка „апси“  по барање на Интерпол Германија. Тој бил предаден на полициски службеници од Полициската станица Дебар за понатамошна постапка.