Руските сили извршија неколку ракетни напади врз регионот Одеса во раните утрински часови на 17 август. Пожар избувна во рекреативен центар и неколку приватни згради во близина, изјави Серхи Брачук, шеф на регионалната воена управа на Одеса на својот Телеграм канал, пренесува Укринформ.

„Две непријателски ракети, според Оперативната команда Југ, предизвикале уништување и пожар во рекреативен центар во регионот на Одеса и во неколку приватни згради во близина. Тројца граѓани се повредени“, се вели во извештајот.

Акцијата за спасување е во тек, додаде тој.

Градоначалникот на Миколаев, Олександр Сиенкевич, на својот Телеграм канал објави дека руските трупи го погодиле Националниот универзитет на Црното Море Петро Мохила во Миколаев со два проектила, пренесува Укринформ.

Сиенкевич истакна дека пред неколку дена објавил видео на кое се гледа дека во просториите на универзитетот нема воена база.

„И вечерва таму беа испукани два руски проектила. Тоа се вистински терористи кои под превезот на нивната пропаганда продолжуваат цинично да ги уништуваат нашите образовни институции“, рече градоначалникот.

Извор: civilmedia.mk