Филмот „Ла ла Ленд“ е прогласен за најдобар…всушност не, „Месечева светлина“ беше добитникот на Оскар за најдобар филм.

Вака некако течеше 89.издание на Оскарите откако презентерите по грешка го прогласија мјузиклот за најдобро филмско остварување. Откако екипата ја прими наградата, беше објавено дека наградата всушност ја доби филмот „Месечвата светлина“ по што екипата на овој филм се качи на сцената.

Актерката Ема Стоун го доби својот прв Оскар за улогата во романтичниот мјузикл „Ла ла ленд“ додека Кејси Афлек доби признание за најдобар актер по својата улога во „Манчестер на море“.