„Русија не престанува со своите уцени во и околу нуклеарната централа Запорожје и продолжува со провокативното гранатирање на нејзината територија. Руската војска крие муниција и опрема токму во објектите на станицата која де факто е минирана“, вели украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето видео обраќање на Фејсбук.

Тој истакнува дека сето ова јасно покажува дека Русија ги отфрла безбедносните барања на земјите од Европската унија и 15 други земји или вкупно 42 кои ја повикаа Русија да ги повлече своите сили од станицата. Конкретно, тоа се Турција, Грузија, Велика Британија, Јужна Кореја, Јапонија, Австралија, Канада и САД.

Во продолжение интегрално ви го пренесуваме обраќањето на Зеленски 

„Ако една терористичка држава си дозволи целосно да ги игнорира барањата на меѓународната заедница, а уште повеќе на ваква чувствителна тема, тоа јасно укажува на потребата од итна акција. Секој инцидент со радијација во нуклеарната централа Запорожје може да биде удар за земјите од Европската унија и за Турција и за Грузија и за земјите од подалечните региони. Сè зависи само од насоката и силата на ветрот. Ако постапките на Русија доведат до катастрофа, последиците може да ги погодат оние кои засега молчат.

Ова прашање е веќе изведено на највисоко меѓународно ниво – ОН и МААЕ. Се разбира, меѓу државите се разговара и за руската нуклеарна уцена. Соодветна изјава има и од министрите за надворешни работи на „големата седумка“. Тие јасно разбираат дека Русија е одговорна за оваа нуклеарна криза. Но, ние треба да тргнеме од дискусиите и повиците за нови остри санкции против Русија, против „Росатом“ и целата нуклеарна индустрија на терористичката држава. Сите руски сили мора веднаш да се повлечат од станицата и од соседните области без никакви услови.

Светот со децении се бори за соодветна контрола врз сите активности со нуклеарни материјали и радијациона безбедност. И ако сега светот нема сила и решителност да заштити една нуклеарна централа, тоа значи дека светот ќе загуби. Ќе загуби од терористите. Ќе попушти на нуклеарна уцена. И ова може да биде преседан што ќе го видат другите терористи. Сè уште постои шанса да се спречи оваа загуба.

Денес одржав состанок на Штабот на Врховниот командант. Главна точка на дневниот ред беше темелна анализа на воено-стратешката состојба. Рапортираа шефот на главната управа за разузнавање Буданов и шефот на службата за надворешно разузнавање, Литвиненко. Посебен извештај даде и командантот на Силите за специјални операции Хоренко. Се разбира, беа и Залужниј, Шаптала, Монастирски, Данилов, Јермак, Резников.

Разгледавме и – од она што може јавно да се разговара – прашањето за обезбедување на нашата војска со оружје и муниција и статусот на спроведување на претходните одлуки на штабот – сите тие мора да се спроведат 100%, одговорноста за ова е лична.

Денеска се одржа прилично продуктивен состанок на Врховната Рада на Украина. Меѓу другото, пратениците гласаа и за двајца членови на Врховниот совет на правдата.

Продолжувам да воспоставувам односи на највисоко ниво со африканските земји. Денес разговарав со Претседателот на Нигер, до денес немаше контакти на ова ниво меѓу нашите држави. Му се заблагодарив за поддршката во ОН. Се разбира, се разговараше за клучните закани за глобалната безбедност.

Одржав состанок за подготовка на Кримската платформа. Очекувам проширување на географијата, нивото и бројот на учесници. Денес беше создаден Советодавниот совет за деокупација на Крим за координирање на сите мерки и проекти во оваа насока и обезбедување на активностите на Кримската платформа.

Се сретнав со Андриј Шевченко и актерот Лиев Шрајбер, амбасадори на нашата државна добротворна платформа UNITED24. Разговаравме како да го задржиме максималното внимание на светот на потребите на нашата заштита. Секоја недела, оваа задача станува поважна.

Русија создаде толку многу кризи, вклучително и криза на трошоците за живот во многу земји, како и кризи со храна и енергија, кои шират несигурност и огорченост од животот низ целиот свет. Мора да го задржиме глобалното внимание фокусирано на основната причина за овие кризи, имено: руската агресија. И мораме да потсетиме дека токму Украина беше таа која најмногу настрада од рускиот терор.

Благодарен сум им на сите кои ја извршуваат оваа важна функција, вклучително на амбасадорите на UNITED24. Нивната активност значи милијарди гривни за Украина и постојано зголемување на вниманието кон потребите на нашата држава и народ.

Ситуацијата на линијата на фронтот не претрпе значителни промени во текот на изминатиот ден. Херојскиот отпор на нашата војска продолжува во Донбас, на Харкивската област. Го притискаме непријателот на југот на нашата земја.

Сакам да им се заблагодарам денеска на сите наши артилерици, наши разузнавачи, на Службата за безбедност на Украина и на сите други кои обезбедуваат доследно уништување на командните пунктови на окупаторите и нивните складишта за муниција. Сите руски терористи треба да знаат дека секој метар украинска земја е апсолутна опасност за нив. Без разлика како се обидувале да се сокријат. Без разлика каде се. Ќе бидат пронајдени и уништени“, истакнува Зеленски.