Русија се плаши од вистински преговори со Украина и не сака да исполнува никакви меѓународни обврски, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски во својот говор на Генералното собрание на ОН, јави дописникот на Укринформ од Њујорк.

„Русија се плаши од вистински преговори и не сака да исполни никакви фер меѓународни обврски. Ги лаже сите. Како што е типично за агресорите, за терористите. Дури и сега, кога Русија зборува за преговори, таа само сака да го забави повлекувањето“, рече Зеленски.

Според него, Русија сака да ја помине зимата на окупираната територија на Украина и да подготви сили за обид за нова офанзива, „но веќе во нови размери“, или „барем сака да подготви утврдувања на окупираната земја и да спроведе воена мобилизација дома“.

„Не можеме да се согласиме на одложена војна. Затоа што сега ќе биде уште пожешко од војната“, додаде тој.

Зеленски нагласи дека ова е војна за живот.

„Затоа нѝ е потребна одбранбена поддршка – оружје, воена опрема и гранати. Офанзивното оружје, со долг дострел е доволно за да се ослободи нашата земја, и одбранбените системи, пред сè, противвоздушната одбрана. И потребна ни е финансиска поддршка – за да се задржи внатрешната стабилност и исполнување на социјалните обврски кон нашиот народ“, додаде тој.

Тој потсети дека во пресрет на состанокот на Генералното собрание, Русија истрела проектили врз нуклеарната централа во Јужна Украина.

„Експлозијата ги погоди зградите на станицата – скршени прозорци, оштетени ѕидови. Ракетите експлодираа на само триста метри од ѕидовите на реакторите!“, рече Зеленски.

Тој, исто така, ја нагласи потребата од ограничување на цените на енергијата, бидејќи Москва прибегнува кон енергетска уцена.

„Потребно е да се отстрани главниот фактор на турбуленцијата на глобалните цени, имено: руската енергетска уцена. Неопходно е да се ограничат цените по кои Русија ги извезува своите енергетски ресурси“, нагласи Зеленски во своето обраќање на Генералното собрание на ОН.

Извор: civilmedia.mk