Премиерот Зоран Заев денеска не сакаше да го коментира брифингот на шефот на грчката дипломатијата Никос Коѕијас со грчките новинари во Њујорк, на кој истакнал дека прашањето за името има четири сегменти: првиот е името на државата и неговата примена, вториот е државјанството, третиот е јазикот и четвртиот се употребата на кратенките.

-Лично јас, не сум подготвен да разговарам за идентитетски прашања на нашата земја, изјави денеска Заев за македонските новинари по враќањето од Њујорк.

На прашањето дали Македонија е подготвена да направи отстапки во преговорите со Грција, како што тоа го истакна во интервју за Независната балканска новинска агенција посредникот Метју Нимиц, и анализата на германскиот весник  „Франкфуртер алгемајне цајтунг“во која вели дека Македонија најверојатно по локалните избори ќе прави промена на името на аеродромот, Заев рече дека „сите овие коментари се премногу далеку“.

Она што го работиме во моментот на тој план се градење на пријателски основи, пријателски однос и генерално јакнење на довербата меѓу двете страни. Рековме дека нема да дозволиме било што, што би се калкулирало или коментирало како провокација од наша страна. Сакаме да бидеме исправени за моментот кога ќе дојде времето да навлеземе во решавање на овој многу чувствителен и сериозен проблем, посебно за нашата страна. Јас верувам дека Македонија треба да биде подготвена за решавање на овој проблем. Но, досега навистина, на било која средба, еве јас имам прилика на заеднички вечери, на приемот кај претседателот Трамп, да се видам со господинот Коѕијас, разговаравме и во ОН, но разговаравме само за пријателство, изјави Заев.