Осум цивили загинаа во руското гранатирање на регионот Доњецк, непријателските сили гранатира цивилна инфраструктура во регионот Днипропетровск, десет лица повредени во непријателско гранатирање на станбени квартови Енергодар.

Осум цивили загинаа, а седум се повредени во руското гранатирање на регионот Доњецк во изминатиот ден, објави началникот на регионалната воена управа на Доњецк, Павло Кириленко на Телеграм, јавува дописникот на Укринформ.

„На 28 август 2022 година, Русите убија осум цивили во регионот Доњецк: четворица во Бахмут, двајца во Раихородок, еден во Тетианивка и еден во Миколаивка. Повредени се уште седум лица“, се наведува во објавата.

„Во моментов е невозможно да се пресмета точниот број на жртви во Мариупол и Волноваха“, додаде Кириленко.

Руските трупи ги нападнаа областите Никопол, Синелников и Днепро во областа Днепропетровск, напиша на Телеграм Валентин Резниченко, шеф на регионалната воена управа на Дњепропетровск,

„Во областа Никопол, под напад беа заедниците Никопол, Марханец и Червонохрихоривка. Според првичните информации, луѓето не се повредени. За жал, бројот на жртви се зголеми поради гранатирањето на Никопол, кое се случи претходната вечер. Уште еден маж е хоспитализиран. Неговата состојба е сериозна. Тој напад го одзеде животот на едно лице, повреди уште пет“, напиша тој.

Во Червонохрихоривка од гранатирањето беа оштетени 15 куќи, претпријатие, црква и далноводи. Без струја во Никопол остануваат дури 2.600 семејства. Електричарите веќе работат на обновување на напојувањето.

Во Марханец се утврдуваат размерите на уништување.

Утрото, на 29 август, Русите истрелаа ракети врз областите Синелников и Днипро. Поради експлозија избувна пожар во населбата Покровска. Пожарникарите го гаснат пожарот. Се утврдуваат информации за загинати и повредени.

Во заедницата Лубимивка, непријателската ракета погоди летна куќа. Се утврдува размерот на уништување.

Непријателските трупи синоќа го гранатираа станбениот кварт на Енергодар при што беа повредени најмалку 10 лица, изјави градоначалникот на Енергодар Дмитро Орлов во објава на Телеграма.

„Од утрово се знае за 10 жители на Енерходар кои се здобиле со бројни рани од шрапнели со различна тежина како резултат на гранатирање на станбените конаци на Енерходар синоќа. Двајца од нив во тешка состојба се хоспитализирани на одделението за интензивна нега“, напиша Орлов.

Според него, најмалку 20 возила паркирани во близина на куќите на улицата „Интернационалистички воини“ се уништени и оштетени.

„Очигледно, вака Русите го „разработија“ своето сценарио во пресрет на посетата на мисијата на МААЕ на нуклеарната централа Запорижја. Директната закана по животите на цивилното население не ги спречува терористите“, додаде тој.

Како што е соопштено, оваа недела се очекува делегација на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) да ја посети нуклеарната централа Запорожје. Генералниот директор на МААЕ, Рафаел Маријано Гроси, напиша на Твитер дека делегацијата е „на пат“ кон нуклеарната централа.

Извор: civilmedia.mk