Почетокот на новата сезона, според многумина, беше означена како проштална за дел од славните имиња на тенискиот спорт што сè уште се присутни на АТП и на ВТА турот. Но, ако се суди по завршницата на Австралија опен, изгледа ќе треба да почекаме до нечија одлука за пензионирање. Наместо сигнали за повлекување, сведоци сме на енергија, жар и страст кај, условно, ветераните во однос на помладите генерации.

Фото: ausopen.com

Немаше гренслем во последните пет децении со повеќе од тројца полуфиналисти со преку 30 прославени родендени. Во Мелбурн ги има шест од вкупно осумте во машка и во женска конкуренција – Швајцарците Роже Федерер (35) и Стан Вавринка (31), Шпанецот Рафаел Надал (30), Американките Серена Вилијамс (35), Венус Вилијамс (36) и Хрватката Мирјана Лучиќ-Барони (34). Останатите двајца имаат по 25 години – Бугаринот Григор Димитров и Коко Вандевеге од САД.

Фото: ausopen.com

Просечна возраст на сите нив е 32 години или одделно гледано 31 во машка конкуренција и 33 во женска што е прв случај во професионалната Опен ера. Со нивните пласмани до самата завршница јасно дадоа до знаење дека сè уште има што да понудат на сцената меѓутоа и дека рангирање на АТП листата и младоста значат помалку од врвните квалитети што ги поседуваат сестрите Вилијамс, Надал, Федерер.

Фото: ausopen.com

Сите имаат и нешто заедничко. Во Мелбурн пристигнаа по подолги паузи поради повреди пришто, освен што успешно се рехабилитирале, очигледно и акумулирале доволно свежина за нов јуриш кон уривање на сопствените и на апсолутни рекорди во т.н. „бел спорт“.

Фото: ausopen.com

Денеска ќе бидат познати финалистките кај девојките. Венус Вилијамс ќе игра со сонародничката Коко Вандевеге (четврток, 04 часот), по нив на „Род Лејвер арена“ ќе излезат Серена Вилијамс и Мирјана Лучиќ-Барони (четврток, 05,30 часот). До пладне ќе биде познат и првиот финалист кај мажите по швајцарската пресметка меѓу Федерер и Вавринка што е закажана за 09,30 часот.

Фото: ausopen.com