Претседателот Џо Бајден изјави дека ризикот од нуклеарен „Армагедон“ е на највисоко ниво по кубанската ракетна криза во 1962 година, бидејќи руските власти зборуваат за можноста за користење тактичко нуклеарно оружје по претрпените огромни неуспеси во осуммесечната инвазија на Украина.

Говорејќи на собирот за собирање средства за Комитетот за демократска сенаторска кампања, Бајден рече дека рускиот претседател Владимир Путин е „човек што прилично добро го познавам“ и дека рускиот лидер „не се шегува кога зборува за употреба на тактичко нуклеарно оружје или биолошко или хемиско оружје. ”

Бајден додаде: „Не се соочивме со изгледите за нуклеарен Армагедон уште од Кенеди и кубанската ракетна криза“. Тој посочи дека заканата од Путин е реална „бидејќи неговата војска слабо функционира“.

13-дневната пресметка во 1962 година што следеше по откривањето на САД за тајното распоредување на нуклеарно оружје од страна на Советскиот Сојуз на Куба, експертите ја сметаа за реална опасност за нуклеарното уништување на светот. Кризата за време на администрацијата на претседателот Џон Кенеди предизвика враќање на контролата на оружјето од двете страни на Железната завеса.

Бајден, исто така, ја оспори руската нуклеарна доктрина, предупредувајќи дека употребата на тактичко оружје со помал домет може брзо да излезе од контрола и да премине во глобално уништување.

„Не мислам дека постои можност да се користи лесно тактичко нуклеарно оружје и да не заврши со Армагедон“, рече Бајден.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, минатата недела изјави дека САД јасно и ставиле до знаење на Русија какви би биле „последиците“ од употребата на нуклеарно оружје во Украина.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Путин разбира дека „светот никогаш нема да му прости“ руски нуклеарен напад.

„Тој разбира дека по употребата на нуклеарно оружје повеќе нема да може да го зачува својот живот, и јас сум уверен во тоа“, рече Зеленски.

Извор: Асошиетед Прес