Зеленски за изјавата на Бајден: Нема помали напади, како што нема помали жртви и помала тага

Украинскиот претседател Володимир Зеленски одговори на коментарите на американскиот колега Џо Бајден за руската „мала инвазија“ на неговата земја. Бајден рече дека „помал“ напад може да...

Бајден со обвинување за Трамп: Ти си закана за американската демократија

Претседателот на САД, Џо Бајден го обвини неговиот претходник Доналд Трамп дека претставува континуирана закана за американската демократија во говор на годишнината од смртоносниот напад врз...

Во пожарот во Колорадо уништени речиси 1.000 домови, исчезнати три лица

Речиси 1.000 домови се уништени во шумскиот пожар во западната американска држава Колорадо, соопштија локалните власти, додавајќи дека три лица се водат за исчезнати и се стравува дека се мртви. Шумскиот пожар во четвртокот...

Бајден: Ако Трамп се кандидира за претседател во 2024 година, ќе бидам уште помотивиран за втор мандат

Американскиот претседател Џо Бајден (79) во синоќешното интервју на „Еј-Би-Си“ рече дека ќе биде уште порешителен да се кандидира за втор мандат, доколку и Доналд Трамп...

По серијата торнада во САД: Џо Бајден прогласи вонредна состојба во Кентаки

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа прогласи вонредна состојба во Кентаки, јавија американските медиуми. Според последните информации, најмалку 70 лица го загубија животот во серијата од над...

Претседателот Пендаровски ќе се обрати на пленарна сесија на Самит за демократија во организација на Џо Бајден

Македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска ќе се обрати на пленарната сесија на Самитот за демократија во организација на првиот човек на САД, Џо Бајден. На дводневниот...

Суд во Мисури ја блокира наредбата на Бајден за задолжително вакцинирање на здравствените работници

Американскиот претседател Џо Бајден нареди задолжителна вакцинација на здравствените работници, што требаше да почне од наредната недела, но е блокирана од сојузен суд во Мисури. Само...

Анкета: Трамп би го победил Бајден доколку денеска има избори во САД

Доналд Трамп има огромна предност пред останатите републикански претенденти, односно за поранешниот американски претседател би гласале вкупно 67 отсто од републиканските гласачи, објави „The Hill“, повикувајќи...