Британскиот премиер Борис Џонсон пристигна на имотот на кралицата Елизабета Втора во Шкотска за официјално да ја понуди својата оставка за да го отвори патот Лиз Трас да го наследи во услови на акутна криза на трошоците за живот со која се соочува земјата.

Џонсон конечно ќе ја напушти функцијата по внимателно подготвената кореографијата кај монархот во Балморал што се одржува два месеци откако тој ја објави својата намера да се повлече.

Трас, која беше именувана за лидер на владејачката Конзервативна партија вчера, ќе биде назначена за премиер за време на нејзината средба со Кралицата кратко време подоцна во текот на денов. И таа пристигна во Шкотска речиси истовремено со Џонсон, но долетаа секој со свој авион.

Говорејќи пред неговата канцеларија во Даунинг стрит утринава пред да замине за Шкотска, Џонсон рече дека неговиот тригодишен мандат ја оставил Британија со економска сила да им помогне на луѓето да ја надминат енергетската криза. Тој се изразуваше со неговиот типично колоритен јазик.

„Јас сум како една од оние ракети-засилувачи што ја исполни својата функција“, рече Џонсон. „Сега нежно повторно ќе влезам во атмосферата и невидливо ќе прскам надолу во некој оддалечен и нејасен агол на Пацификот“.

Џонсон (58) стана премиер пред три години, откако неговата претходничка Тереза Меј не успеа да го изведе британското напуштање од Европската унија. Џонсон подоцна освои мнозинство од 80 места во парламентот со ветување дека „ќе го заврши Брегзит“.

Но, тој беше принуден да ја напушти функцијата поради серија скандали кои кулминираа со оставка на десетици секретари на кабинетот и функционери од пониско ниво на почетокот на јули. Тој алудираше на тој пад во неговите напуштања, велејќи дека и ја предава палката на Трас во „она што неочекувано стана штафетна трка“.

Додека многу набљудувачи очекуваат Џонсон да се обиде да се врати во политиката, тој и понуди поддршка на Трас и се спореди со Синсинат, римскиот диктатор кој се откажа од власта и се врати на својата фарма за да живее во мир.

Џонсон формално ќе се повлече наскоро кога ќе се сретне со Кралицата Елизабет во Балморал, нејзиното летно одморалиште во Абердиншир.

Ова е првпат во 70-годишното владеење на Кралицата предавањето на власта да се одвива во Балморал, наместо во Бакингемската палата во Лондон. Церемонијата беше преместена во Шкотска бидејќи 96-годишната кралица има проблеми со движењето.

Трас (47) ќе ја преземе функцијата еден ден откако 172.000 членови на Конзервативната партија ја избраа да ја води нивната партија.

Денес попладне, таа се очекува да го одржи својот прв говор како лидер на нација од 67 милиони луѓе кои се загрижени поради зголемените сметки за енергија и претстојната зима на рецесија и работнички немири. Тие проблеми се зголемија уште повеќе во изминатите два месеци, бидејќи Џонсон немаше овластување да донесува големи политички одлуки откако го објави својот план да се повлече. (АП)