„Отворен Балкан“ ги урива сите административни бариери летово, ќе има работа во Србија, Албанија и Македонија

Државјаните на Србија, Албанија и Македонија летово ќе можат да се вработат во некоја од овие земјите членки на иницијативата „Отворен Балкан“ затоа што ќе се...

Турција тврди дека резервите на гас во Црното Море се доволни за целиот свет

„Резервите на гас на Црното Море се доволни за покривање на светската побарувачка за природен гас во период од 45 години“, изјави заменик-претседателот на турската владејачка...

Ангеловска-Бежоска за ХТВ: Очекуваме забрзување на инфлацијата како последица на војната во Украина

Македонската економија нема да остане имуна и секако ќе ги почувствува последиците од руско-украинската криза. Очекуваме забавување на економскиот раст, како и забрзување на инфлацијата, посочи...

Унгарија нема да поддржи санкции оти горивата ќе поскапат и за повеќе од две евра

Шефот на унгарската дипломатија, Петер Сијарто, денеска предупреди дека последиците од планираниот пакет санкции на Европската унија за руските фосилни горива ќе бидат како „нуклеарна бомба“...

Планираме историско зголемување на пензиите и на платите на вработените во јавниот сектор, вели Ковачевски

Низ социјален дијалог и без политичко влијание ќе се дојде до решение за платите во јавниот сектор, потенцираше премиерот Димитар Ковачевски, најавувајќи рекордно зголемување на пензиите...

Синдикалниот лидер Ралповски незаменлив, ќе добие уште еден мандат

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) денеска на конгрес го избира новото раководство, а единствен кандидат за претседател е досегашниот претседател Благоја Ралповски. – Очигледно се задоволни...

Бектеши: Македонија моментално се снабдува со гас од само еден гасовод од Бугарија од руската компанија Гаспром

Министерот за економија Крешник Бектеши во обраќањето на меѓународната конференција на министрите за енергетика од Западен Балкан, заедно со нивните колеги од Украина, Турција и Азербејџан,...