ОПЕК+ нема да го зголемува производството на нафта, очекува цените да не растат дополнително

Цените на нафтата, кои достигнаа највисоко ниво во последните неколку години, најверојатно нема дополнително да растат, изјави денеска ирачкиот министер за нафта Ихсан Абдул Џабар на...

Главната експертка за економија на ММФ Гопинат: Цените на енергијата треба да паднат на почетокот на 2022 година

Цените на енергијата, кои се зголемија во последните денови, најверојатно ќе останат високи во наредните месеци, но ќе почнат да паѓаат на почетокот на следната година, изјави главниот економист...

ММФ ја намали прогнозата за глобалниот економски раст за 2021 и го сведе на 5,9%

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја намали прогнозата за глобалниот економски раст за 2021 година на 5,9 проценти, наведувајќи ја како причина „неизвесноста за тоа колку брзо може да се надмине пандемијата“ на...

Проект „Вирови“: Странска инвестиција од 500 милиони евра и 69 ветерници зелена енергија

Најголема директна гринфилд инвестиција во македонската економија, моќна електрана со 69 нови ветерни турбини која ќе произведува 1.335,95 гигават часови чиста електрична енергија годишно. Вака денеска...

МФ: Северна Македонија дел од историскиот договор за корпоративна даночна реформа, се очекуваат повеќе приходи

Земјите во развој ќе добијат нови даночни права што ќе им овозможат да остварат повеќе даночни приходи од најголемите и најпрофитабилните компании, вклучувајќи ги и високо...

Ковачевски: МФ подготвува нова Програма за реформа во управувањето со јавните финансии 2022-2025

Во Министерството за финансии отпочнати се активности за подготовка на Програмата за реформа во управувањето со јавните финансии за периодот 2022 -2025 година во која приоритет...

Бесими на состаноци на ММФ и СБ: Фокусот на клучните реформи насочени кон фискална консолидација

Министерот за финансии Фатмир Бесими ќе учествува на годишните средби на ММФ и Светска банка, кои поради пандемијата и овојпат се организираат онлајн. На состаноците, кои...

Највисоката месечна плата лани 142 илјади евра, најмладиот милионер имал осум, а најстариот 96 години

Највисоката месечна бруто плата лани изнесувала 142 илјади евра и ја добивал стружанец кој работел во индустријата за метали. Според податоците од УЈП за поднесените годишни...

Лукаревска: До 4 октомври 5.713 обврзници немаат исплатено плати на вкупно 14.829 вработени

Годинава, заклучно со 4 октомври, 5.713 обврзници немаат исплатено плати на вкупно 14.829 вработени, информира директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска. – До...

Северна Македонија со најмало бирократско оптоварување за компаниите, покажува извештајот за Индексот на бирократија

На една компанија во земјава и се потребни 146 часа за да биде во согласност со сите законски барања. Истражувањето за индексот на бирократија покажува дека...