Малеска-Сачмароска: Во услови на криза мора да се унапредат женските бизниси преку дигитални технологии

Пандемијата на коронавирус не е само здравствена криза, туку е и социјална и економска криза, со пошироки реперкусии, кои потешко ги погодуваат жените отколку мажите, рече...

Со „Реквием за војната“ Филхармонија ја затвара концертната сезона

Во изведбата учествуваат Камерниот и симфонскиот оркестар на Филхармонија, Хорот на Софиската филхармонија, Детскиот хор при ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“ и солистите Весна Ѓиновска – Илкова, Стеван Каранац (Србија) и Горан...

Балетот „Госпоѓиците од Авињон“ на НОБ синоќа со овации беше награден од битолската публика

Ова музичко-сценско дело изведено од Националната опера и балет нè однесе на едно космополитско патување, задржувајќи го вниманието на публиката од првата до последната сцена. Госпоѓиците...

„Поместени граници“ изложба на отворено во петок попладне во дворот на Министерството за култура

Друштвото на ликовни уметници на Македонија информира дека изложбата „Поместени граници“ ќе се отвори во петок  15.04.2022 година  во 13.30 часот во дворот на Министерството за...