СДСМ: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ не сработеа ништо во интерес на граѓаните и општините

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ се најголемо разочарување, во првите месеци од мандатот не сработеа ништо во интерес на граѓаните и општините. Нема ниту еден свој проект реализиран од нивната...

Палоши: Штрајкот во железници е предизвикан од лична корист на машинскиот персонал

Патничките и товарните возови втор ден останаа блокирани откако машинскиот и извршниот персонал во „Железници транспорт“ се одлучи на бојкот поради неисплатениот втор дел од платата...

Претседателот Пендаровски на тркалезна маса „Пристапувањето на Западниот Балкан кон ЕУ“: Потребен е зголемен ангажман на ЕУ во регионот

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на амбасадорската тркалезна маса „Пристапувањето на Западниот Балкан кон ЕУ: долга, (не)завршена приказна – Одржливост на македонскиот надворешно-политички курс,“ што...

Жугиќ му подари на Коњановски зборник „Сто години од пробивањето на Солунскиот фронт“

По повод празникот „Свети Сава“, градоначалникот на општина Битола, Тони Коњановски, денеска имаше средба со претставници на Заедницата на Србите во Македонија во Битола. Коњановски, честитајќи...

Претседателката на Р. Српска Жељка Цвијановиќ, придружувана од почесниот конзул на Р. Србија во земјава Владимир Стајиќ се сретна со градоначалникот Максим Димитриевски

Во посета на земјава од денеска престојуваат министерот за надворешни работи на Република Србија Никола Селаковиќ и претседателката на Република Српска Жељка Цвијановиќ, како дел од активностите...

Обвинителството бара притвор за осомничениот за сообраќајката во Ново Лисиче: 21 годишниот скопјанец бил пијан и возел брзо

Основното јавно обвинителство Скопје информира дека е донесена наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишен скопјанец за кого постои основано сомнение дека сторил тешки дела против...

Реакција на БЕСА: Смртта на невиниот Реџаил Ќерими стави крај на правдата во Северна Македонија

Генералниот секретар на Движењето Беса Арјанит Хоџа, реагира на Фејсбук по веста дека во затворска ќелија починал Реџеп Ќерими, кој беше осуден на доживотна затворска казна...

Каевски избран за потпретседател на Парламентарното собрание на Советот на Европа

Пратеникот од редовите на СДСМ, Дарко Каевски е избран за потпретседател на Парламентарното собрание на Советот на Европа. – Потпретседателите го менуваат претседателот кога тој не...