Прифатен уште еден амандман на ВМРО-ДПМНЕ која заедно со партијата на Села бараат над 200 измени во буџетот

Комисијата за финансирање и буџет денеска ја продолжи амандманската расправа за ребалансот на Буџетот за 2022 година, во рамките на 38-та седница. Комисијата прифати еден амандман...

Нè очекуваат „подебели“ сметки за струјата – ЕСМ понуди 17 отсто поскап мегават час електрична енергија од постојниот

Понудата на АД ЕСМ е единствената што пристигна на денешниот тендер на ЕВН Хоме, како универзален снабдувач, за набавка на електрична енергија за задоволување на потребите...

Пратениците расправаа Тања Васиќ да биде уставен судија, опозицијата, пак, побара кандидатите да дојдат во Собранието

Комисијата за прашања на изборите и именувањата денеска ја продолжи расправата за утврдување предлози за уставни судии, а по двочасовна дискусија седницата на која се расправаше...

ССМ го продолжи со штрајкот за линеарно покачување на платите за 2.806 денари пред Министерството за финансии

Министерството за финансии е локацијата на која денеска е штрајкот на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), каде повторно беше испорачано барањето за линеарно зголемување на...

Бугарскиот парламент даде зелено светло за Македонија – францускиот предлог дополнет со четири услови

По неколкучасовна расправа, бугарското Собрание го одобри францускиот предлог, со дополнети услови, за одблокирање на евроинтегративниот процес за Македонија и за Албанија. За точката на дневниот...

Рама му одговори на бугарското МНР: Пријатели смирете се – тргнете го ветото или бидете трпеливи со мене! 

Албанскиот премиер Еди Рама реагираше веднаш, откако бугарското Министерство за надворешни работи побара од премиерот да зборува на соодветен јазик на политичар на земја кандидат за...

Македонија е далеку од ЕУ, барем според затворите  – во Идризово 16 затвореници спијат на осум кревети, инсекти насекаде

Веќе со години наназад состојбата во „Идризово“ е повеќе од загрижувачка и под сите минимални стандарди. При увидот констатиравме дека се сместуваат и по 16 лица...