Столтенберг: Нема да распоредиме борбени сили во Украина, но размислуваме за зајакнување на источното крило

НАТО размислува за дополнително воено засилување на своето источно крило, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг за „Си-Ен-Ен“. НАТО нема да распореди борбени сили во...

„Џонсон&Џонсон“ очекува до 3,5 милијарди долари профит од вакцини во 2022 година

Американската компанија „Џонсон&Џонсон“ денеска соопшти дека оваа година очекува 3,5 милијарди долари приход од вакцината против ковид-19, благодарение на ублажените проблеми во снабдувачкиот синџир и зголемената...

Мета: Албанија ја споделува загриженоста со сите партнери во НАТО за Украина

Албанскиот претседател и врховен командант на вооружените сили, Илир Мета денеска оствари итна средба со началникот на Генералштабот на албанската армија, генерал-мајор Бајрам Бегај. Украина била...

Русија го прогласи Навални за терорист

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој е во затвор една година, е вклучен на листата на терористи и екстремисти на руската служба за финансиски мониторинг „Росфинмониторинг“,...

Австрија: Вакцинираните со три дози се 99 отсто подобро заштитени од смрт отколку невакцинираните

Примени три дози на вакцина против коронавирус овозможуваат 99,2 отсто заштита од смрт од Ковид-19 во споредба со невакцинираните луѓе, покажуваат податоците на Австрискиот институт за...