Летото почнува со нов бран на коронавирус, омикрон ќе доминира, предупредуваат експертите

Според прогнозите на ЕЦДЦ, подваријантите на омикрон БА.4 и БА.5 ќе бидат доминантни во целата Европска Унија. Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ)...

Во САД паѓа рејтингот на Бајден

Рејтингот на Бајден се приближува до најниското ниво на неговиот претходник Доналд Трамп, кој во декември 2017 година имаше поддршка од 33 отсто од испитаниците. Рејтингот...

Макрон ја отфрли идејата за влада на национално единство, откако го загуби мнозинството во парламентот

Францускиот претседател Емануел Макрон ја отфрли идејата за влада на национално единство. Тој оцени дека тоа не е оправдано решение за излегување од криза по парламентарните...

Шолц е за реформи во Унијата – германскиот канцелар е за носење на надворешно-политички одлуки со мнозинство и укинување на ветото

Германскиот канцелар Олаф Шолц порача оти ќе вложи напор за доделување на кандидатски статус за Украина и за Молдавија за членство во Европската Унија (ЕУ). Според...