Џо Бајден опцу новинар

Американскиот претседател Џо Бајден вчеравечер на настан во Белата куќа опцу новинар на „Фокс њуз“, откако беше прашан за влијанието на зголемената инфлација врз овогодишните конгресни...

Гутереш: Дипломатското решение за Украина нема алтернатива

Генералниот секретар на Обединетите Нации (ОН), Антонио Гутереш изрази загриженост поради континуираната ескалација на ситуацијата околу Украина и смета дека нема алтернатива за дипломатското решение, изјави...

Воен удар во Буркина Фасо: Уставот суспендиран, претседателот уапсен, владата и парламентот распуштени

Војската на Буркина Фасо денеска го собори претседателот Рох Каборе, го суспендира уставот, ги распуштила владата и националното собрание и ги затвори границите на земјата. Во...

Почина млада жена која се здоби со прострелни рани во нападот на Универзитетот во Хајделберг

Една млада жена им подлегна на повредите што ги здоби во денешниот вооружен напад на Универзитетот во Хајделберг, објавија германски безбедносни извори кои нагласија напаѓачот си...