Германски епидемилог: „Омикрон“ е можеби Божиќен подарок кој може да го забрза крајот на пандемијата

Новиот сој на коронавирусот Омикрон би можел да се покаже како Божиќен подарок под услов да предизвикува поблага клиничка слика , тврди германски епидемиолог. Неговата изјава...

Германски имунолог: Варијантата Омикрон потекнува можеби од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена Омикрон, може да укажува дека истиот потекнува од пациенти со ХИВ...

Преку „COMMONPASS“ на македонските граѓани им се овозможени дигитални вакцинални записи кои може да се верификуваат и се отпорни на измама

Македонската компанија “Сорсикс“ со права за технолошка и административна поддршка на “CommonPass” за Северна Македонија информира дека апликацијата “CommonPass“, која има за цел да овозможи приказ...

Европа останува епицентар на пандемијата-за една седмица 2 милиона нови заразени и 27 илјади починати

Изминатава недела Европа регистрирала 2 милиони нови случаи на инфицирани од коронавирусот, што е најголем број во регионот од почетокот на ширењето на Ковид-19. Бројот на...

Гебрејесус го критикуваше вакцинирањето со трета доза против ковид-19, во услови на ниско ниво на вакцинација во сиромашните земји

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, ја критикуваше масовната употреба на трета доза на вакцина против коронавирус во услови на ниско ниво...

Путин побара од СЗО побрзо да признаваат нови вакцини,зашто се закануваат нови соеви на коронавирусот

Светската здравствена организација би можела да го забрза признавањето на новите вакцини против Ковид 19, реагира рускиот претседател Владимир Путин. „Во азиско-пацифичкиот регион и воопшто во...