Четворица цивили загинаа, а двајца се повредени во руското гранатирање на регионот Доњецк во изминатиот ден, изјави  началникот на регионалната воена управа на Доњецк, Павло Кириленко на Телеграм, јавува дописникот на Укринформ.

„На 30 октомври 2022 година, четворица цивили беа пријавени убиени од Русите во регионот на Доњецк, имено во Бахмут. Вчера беа повредени уште две лица“, напиша Кириленко.

Покрај тоа, службениците за спроведување на законот открија тело на цивил убиен во Свјатохирск за време на руската окупација.

Исто така, невозможно е да се изброи точниот број на жртви во Мариупол и Волноваха, додаде Кириленко.

Утрово руските војници повторно нападнаа критична инфраструктурна постројка во градот Запорижја, објави вршителот на должноста градоначалник на Запорожје, Анатолиј Куртиев на Телеграм.

Според Куртиев, во градот имало прекини во снабдувањето со електрична енергија поради непријателски напади.

Информациите за жртви и причинетата штета допрва ќе се проверуваат.

Синоќа руските агресори го нападнаа регионот Днипропетровск со повеќекратни ракетни системи за лансирање (МЛРС), тешка артилерија и самоубиствени беспилотни летала, објави началникот на регионалната воена администрација на Дњепропетровск, Валентин Резниченко на Телеграма

Во областа Никопол, заедницата Марханец беше под непријателски оган. Најмногу настрада градот Марханец. Таму погодија 40 руски ракети „Град МЛРС“.

Убиена е 31-годишна жена. Уште една жена е повредена и пренесена во болница.

Оштетени се околу 30 станбени блокови и самостојни куќи низ градот. Дополнително, сериозно се оштетени локалниот ликеј, административна зграда, автомобили и далноводи.

Во областа Камијанске, руските напаѓачи нападнаа објект на енергетска инфраструктура со самоубиствени дронови. Пријавени се сериозни разурнувања. На местото на настанот работат соодветни служби.