Повеќе од три и пол часа драматична борба, со многу пресврти и возбудувања, Роже Федерер и Рафаел Надал на љубителите на тенисот им приредија уживање во финалето на Австралија опен во Мелбурн.

На крајот, 35-годишниот Швајцарец го освои 18. грен слем во кариерата, од кои петта во Мелбурн и така ја помести „границата на сонот“ по бројот на најмногу трофеи во овој спорт – 3:2 во сетови 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3.

Она што неговиот триумф го прави импресивен, е дека во петтиот сет успеа да го врати брејкот, а во последниот гем спаси две брејк топли кои ги имаше Шпанецот и така по којзнае кој пат во кариерата докажа дека е најдобар која е најважно.

Федерер покажа дека е најдобар на сите времиња и ни го покажа неговото  магично враќање и еден од најубавите пресврти во историјата на белиот спорт.

А, во прилог на ова тврдење погледнете како на Твитер профилот на Австралија опен е запишан триумфот на Федерер.

„Дами и господо, кралот се врати“!