Министерството за здравство (МЗ) информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во последните 24 часа во земјава се направени 3.747 тестрирања од кои се регистрирани 491 нов случај на ковид-19 и 16 починати пациенти.
Најмногу се забележани во Скопје – 232, потоа во Куманово – 41, во Штип – 26, во Велес – 20, во Битола – 19, во Охрид – 17, во Кавадарци – 16, во Прилеп – 15, во Струмица – 14, во Свети Николе и во Кратово – по 10, во Кочани и во Радовиш – по осум, во Гостивар и во Кичево – по седум, во Гевгелија и во Валандово – по шест, во Струга и во Берово – по пет, во Ресен – четири, во Тетово и во Пробиштип – по три, во Крива Паланка, во Виница и во Демир Хисар – по два, во Неготино, во Делчево и во Македонски Брод – по еден.
Регистрирани сe 416 оздравени пациенти од: Скопје – 214, од Струмица – 70, од Куманово – 23, од Тетово – 16, од Штип – 12, од Кочани и од Кичево – по 10, од Гостивар – девет, од Битола – осум, од Велес и од Кавадарци – по седум, од Прилеп и од Свети Николе – по пет, од Крива Паланка и од Богданци – по три, од Охрид, од Кратово, од Радовиш и од Пробиштип – по двајца, од Гевгелија, од Валандово, од Ресен, од Македонски Брод, од Македонска Каменица и од Дојран – по еден.
Починале 16 лица – осум од Скопје (88 год., 82 год., 82 год., 76 год., 72 год., 72 год., 71 год. и 64 год.), три од Куманово (80 год., 71 год. и 65 год.) и по едно од Струмица (71 год.), од Тетово (61 год.), од Охрид (85 год.), од Штип (86 год.) и Берово (45 год.).
Дополнително, согласно Регистерот на починати лица со дијагноза ковид-19 од „Мој Термин“, се пријавени уште 6 лица со датум на смрт во период од 14.09.2021 до 20.09.2021 година. Под две од нив се од Скопје и од Штип и по едно од Струга и од Кичево. Починатите се на возраст од 54-83 години од кои три лица починале во болнички услови, додека три во домашни услови.
Направени се 3.747 тестови преку ИЈЗ – 363, преку ЦЈЗ Скопје – 69, преку ЦЈЗ Битола – 63, преку ЦЈЗ Прилеп – 47, преку ЦЈЗ Тетово – 74, преку ЦЈЗ Куманово – 63, преку Судска медицина – 2, преку Институт за микробиологија – 158, преку Клиника „Жан Митрев“ (Филип Втори) – 135, преку „Авицена“ – 168, преку „Биотек“ – 290, преку „Систина“ – 77, преку лабораторија „Лаор“ – 176, преку „Синлаб“ – 30, преку „Ремедика“ – 31, преку „Плодност“ – 64, преку „Генеа“ – 16, преку „Никоб лаб“ – 350, преку ВФВ Медикал – 72, преку „Ели медика“ – 64, преку „Ројал медика“ – 26 и преку ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.409.
Досега во земјата се направени вкупно 1.261.880 тестирање на ковид-19.
Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 188.113 бројката на оздравени пациенти е 169.116, на починати е 6.511, а бројот на активни случаи изнесува 12.486.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Скопје – 81.663, активни – 5.709
Куманово – 11.116, активни – 920
Тетово – 10.767, активни – 971
Прилеп – 8.944, активни – 285
Гостивар – 7.932, активни – 507
Битола – 6.977, активни – 257
Велес – 6.077, активни – 297
Охрид – 5.844, активни – 559
Кавадарци – 5.777, активни – 212
Струмица – 5.632, активни – 405
Штип – 5.593, активни – 236
Кичево – 3.895, активни – 423
Струга – 3.763, активни – 540
Кочани – 3.158, активни – 133
Гевгелија – 2.367, активни – 78
Неготино – 2.300, активни – 44
Свети Николе – 1.838, активни – 109
Ресен – 1.518, активни – 105
Радовиш – 1.489, активни – 112
Дебар – 1.444, активни – 127
Крива Паланка – 1.361, активни – 57
Берово – 1.200, активни – 37
Делчево – 1.111, активни – 67
Виница – 1.011, активни – 47
Пробиштип – 900, активни – 43
Валандово – 794, активни – 34
Богданци – 544, активни – 17
Кратово – 541, активни – 57
Крушево – 518, активни – 15
Македонски Брод – 463, активни – 32
Демир Хисар – 428, активни – 18
Демир Капија – 406, активни – 4
Пехчево – 310, активни – 8
Македонска Каменица – 293, активни – 20
Дојран – 139, активни – 1