Десет починати лица, 137 новозаболени пациенти и 131 оздравен е ковид билансот во земјата за последните 24 часа, информираат од Министерството за здравство (МЗ). Од МЗ истакнуваат дека во изминатото деноноќие се направени 1.437 тестирања со позитивни резултати кај 64 лица во Скопје, 19 во Штип, 14 во Струга, по седум во Куманово и во Тетово, шест во Гостивар, пет во Охрид, четири во Кичево, три во Свети Николе, по две во Битола и во Радовиш и по едно лице во Прилеп, во Велес, во Крушево и во Демир Хисар.

Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) денеска регистрира 131 оздравен пациент и тоа од Скопје – 41, од Штип – 10, од Тетово – 11, од Струга – 25, од Велес – 3, од Охрид – 36 и од Гостивар – 5.

Починати се десет пациенти – пет од Скопје, двајца од Куманово и по еден од Тетово, од Гостивар и од Радовиш.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент на возраст од 66 години додека во ГОБ „8 септември“ починаа пет лица на возраст од 79 години, од 76 години, од 82 години, од 61 година, односно 72 години.

Во Институтот за белодробни заболувања Козле почина 81 годишен пациент, во Општата Болница во Куманово почина пациент на возраст од 80 години, во Опшатат Болница во Гостивар почина пациент на возраст од 63 години, а во „Филип Втори“ починат пациент на возраст од 67 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9.547, бројката на оздравени пациенти е 5.071, на починати е 442, а бројот на активни случаи во земјата во моментот изнесува 4.034. Дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје – 4.413, активни 1.909
Куманово – 940, активни 252
Дебар – 175, активни 112
Штип – 659, активни 333
Прилеп – 313, активни 56
Тетово – 962, активни 297
Струга – 391, активни 184
Велес – 209, активни 27
Битола – 96, активни 51
Охрид – 250, активни 99
Кавадарци – 32, активни 18
Гостивар – 321, активни 207
Гевгелија – 19, активни 8 (*6 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 2 на Богданци)
Струмица – 31, активни 22
Крива Паланка – 22, активни 8
Радовиш – 28, активни 23
Крушево – 14, активни 9
Кочани – 90, активни 22
Пробиштип – 46, активни 29
Демир Хисар – 19, активни 17
Македонски Брод – 10, активни 6
Пехчево – 6, активни 0
Берово – 4, активни 1
Валандово – 6, активни 0
Виница – 4, активни 1
Делчево – 1, активни 0
Кратово – 12, активни 7
Свети Николе – 205, активни 190
Кичево – 105, активни 86
Ресен – 141, активни 57
Неготино – 23, активни 3 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.437 теста се преку ИЈЗ – 410, преку ЦЈЗ Скопје – 29, преку „Авицена“ – 136, преку „Биотек“ – 158, преку МАНУ – 135, преку Клиниката „Жан Митрев“ (Филип Втори) – 322, преку „Систина“ со PCR метода – 164, преку Судска медицина – 12, преку ЦЈЗ Битола – 59, преку Инфективна клиника – 5 и преку ГАК – 7. Досега во земјата се направени вкупно 89.703 тестирања на Ковид-19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа се примени тројца пациенти, вкупно се хоспитализирани 80 од кои 33 добиваат кислородна поддршка и во моментот нема пациенти на респираторна машина. Во болницата во Козле се хоспитализирани 17 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, седум позитивни деца и едно дете и мајка суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 септември“ се примени 11 нови пациенти, а вкупно хоспитализирани се 91 пациент од кои шест се поставени на респираторна машина.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 33 пациенти, а во болницата во Штип – 46. На инфективните одделенија во Тетово, во Охрид, во Велес, во Куманово, во Прилеп, во Гостивар, во Струмица и во Струга се хоспитализирани 125 пациенти, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

Чаир – 275
Аеродром – 200
Бутел – 140
Гази Баба – 206
Центар – 162
Карпош – 174
Сарај – 115
Кисела Вода – 158
Ѓорче Петров – 120
Студеничани – 109
Шуто Оризари – 105
Арачиново – 33
Илинден – 25
Петровец – 22
Чучер Сандево – 11
Сопиште – 20
Зелениково – 13
Странец – 7
Нераспределен – 14