Евроамбасадорот Самуел Жбогар беше меѓу присутните гости кај „Школка“ во Градски парк на прославата на 28 годишнината од македонската независност. Покрај официјалниот дел и говорот на премиерот Зоран Заев, програмата нудеше и богати културно-уметнички содржини. Претставник од домашната естрада беше Виолета Томовска која ја запеа „Македонско девојче“ на чиј ритам и стихови не остана рамнодушен Словенецот, па се фати на оро со граѓаните.

„Не можев да се воздржам, а да не се фатам на оро на мојата омилена песна Македонско девојче“, напиша Жбогар на својот Твитер налог.

Културно-уметничката и забавна програма, покрај Томовска, ја збогатија и Петко и „Пет плус“, групата „Ај Кју“, Елита Зибери и диџејот Драган Б. Костиќ.

Граѓаните имаа можност да уживаат во традиционална храна, да учествуваат во спортски активности и да ја видат изложбата подготвена од деца од малите групни домови. На посебен штанд на Министерството за здравство, граѓаните можеа да измерат крвен притисок и да извршат очен преглед. Припадниците на Министерството за внатрешни работи и на Армијата изведоа показни вежби.

Северна Македонија денеска одбележува 28 години од успешно спроведениот референдум во 1991 година, на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава. На референдумот над 95 отсто од граѓаните што излегоа да гласаат позитивно одговорија на прашањето „Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија“.

Претходно, на 25 јануари 1991 година првиот повеќепартиски македонски Парламент, усвои Декларација за независност. Волјата на народот за самостојна држава формално беше потврдена со Декларација за прифаќање на референдумските резултати на 18 септември во 1991 година во Собранието на Република Македонија.

Следен важен чекор во зацврстувањето на државата беше усвојувањето на новиот Устав на 17 ноември во 1991 година. Деценија подоцна, Уставот беше надополнет по конфликтот во 2001 година и потпишувањето на Рамковниот договор во Охрид.