Во Истанбул попладнево се одржа ждрепката за групната фаза од фудбалската Лига на Европа за сезоната 2021/22.

Состав на групите:

Група А: Лион, Ренџерс, Спарта, Брондби
Група Б: Монако, ПСВ, Реал Сосиедад, Штурм
Група Ц: Наполи, Лестер, Спартак, Легија
Група Д: Олимпијакос, Ајнтрахт Франкфурт, Фенербахче, Антверпен
Група Е: Лацио, Локомотив Москва, Марсеј, Галатасарај
Група Ф: Брага, Црвена ѕвезда, Лудогорец, Митјиланд
Група Г: Баер, Селтик, Бетис, Ференцварош
Група Х: Динамо Загреб, Генк, Вест Хем, Рапид.

Тимот што го освои првото место во групата оди директно во плејофот за Лига Европа. Вториот тим ќе игра во плеј-оф натпреварите за пласман во плејофот со третиот тим од Лигата на шампионите, а третиот тим од Лигата на Европа ќе игра во баражот против вториот тим на конференциската лига за пласман во 1/8 финале на ЛК.

Првото коло ќе се одигра на 16 септември, последното коло ќе се одигра на 9 декември.