Лига Европа: Манчестер Ј. на мускули, дебакл на ЦСКА М. и на Борусија М.

„Црвените ѓаволи“ ја совладаа Астана на „Олд трафорд“ со 1:0, Лудогорец со пресврт во второто полувреме ги декласира московјаните со 5:1, австрискиот бундеслигаш Волфсбергер славеше во Менхенгладбах со 4:0 во изненадувањетио на вечерта

Лига Европа: Партизан се проби до групите и инкасира пет милиони евра

Српскиот претставник, во плејофот за второто по ранг друштво на УЕФА, го елиминира Молде по ремито (1:1) во реваншот во Норвешка и триумфот на домашен терен победи со 2:1. Риека е запрена во плејофот од белгиски Гент, а Марибор од Лудогорец. Ждрепката за групната фаза во ЛЕ е во петок (30 август) во „Грималди Форум“ во Монако со почеток во 13 часот

Квалификации за ЛЕ: Голот на Јаховиќ недоволен за Малатијаспор, плејофот за Партизан

Со елиминации во третото коло се соочија и АЕК Ларнака на Иван Тричковски, Сараево на Крсте Велкоски, Пјуник на Антонио Станков и Денис Махмудов и Сутјеска на Милован Петровиќ. Од „македонските“ клубови за групна фаза ќе игра Риека на Дарко Велковски

Квалификации за ЛЕ: Партизан со една нога во плејофот, петти гол на Тричковски (Видео)

„Црно-белите“ ја поразија Малатијаспор со 3:1 и со убава залиха ќе патуваат на реваншот во Турција по седум дена. Стрелци за српскиот вицешампион беа Нигериецот Садик, Јапонецот Асано и Сума од Гвинеја. Македонскиот репрезентативец, пак, го постигна единствениот погодок за АЕК Ларнака во ремито на домашен терен против белгиски Гент

Квалификации за ЛЕ: Тричковски го „истресе“ Левски, Јаховиќ и пресуди на Олимпија (Видео)

Кипарски АЕК Ларнака славеше во Софија со 4:0, сите четири гола беа дело на македонскиот репрезентативен крилен напаѓач. Малатијаспор, пак, славеше во Љубљана со 1:0 со голот на македонскиот интернационалец за пласман во третото коло. Меѓу стрелците и екс вардарецот Јасир Асани, но неговиот Партизани е елиминиран од Шериф Тираспол

Три години гордост, оваа година срам: Шкендија немоќна и против Диделанж

Тимот од Луксембург одигра 1:1 против тетовци и на својот стадион „Жоси Бартел“ и благодарение на триумфот со 2:1 на арената „Тоше Проески“ ги закопа „црвено-црните“ во, веројатно, најочајните меѓународни изданија во нивната клупска историја. Немоќта на тетовци се преточи во тешка фрустрација на гостувањето во Луксембург за што говорат и трите исклучувања, па тимот на Ќатип Османи го заврши мечот со седум фудбалери во поле. Висар Муслиу во 85. минута по вторпат пожолте, а директни црвени картони добија Валмир Нафиу и Агим Ибраими во судиското надополнување на средбата

Ждрепка за трето коло за ЛЕ: Шкендија со Селтик или Номе Калју

Но, дотаму, како пречка, за тетовските „црвено-црни“ стои Диделанж. Првиот меч на македонскиот шампион со ланскиот учесник во групната фаза во ЛЕ е попладнево од 17.55 часот во Скопје, реваншот е на 30 јули (17.55 ч.) на стадионот „Жоси Бартел“ во Луксембург

УЕФА награди: За Шкендија досега 540.000 евра, за Македонија Ѓ.П., Шкупи и Академија П. по 240.000

Вкупниот буџет на УЕФА за новата сезона изнесува 3,25 милијарди евра од кои 2,4 милијарди се планирани за ЛШ. Износите се транспарентно објавени од централата на Европската фудбалска асоцијација. Вкупната финансиска конструкција за Лига Европа е 510 милиони евра, за Суперкупот и организациски трошоци се проектирани 295 милиони евра, а во т.н. „солидарен фонд“ ќе бидат насочени 227,5 милиони евра или 7 отсто

Крај на европските излети: Шкупи, Академија П. и Македонија Ѓ.П. елиминирани во ЛЕ

Чаирчани загубија од Пјуник на домашен терен со 1:2, Зрињски и во реваншот во Мостар ги порази „пандевци“ со 3:0, Алашкерт, пак, подобар и во Скопје од ѓорчепетровци со 3:1. Македонскиот фудбал, сепак, ќе има репрезент во второто квалификациско коло за Лига Европа во Шкендија. Тетовци, по елиминацијата од Номе Калју во Лигата на шампионите, се приклучуваат од второто коло во второто по ранг клупско натпреварување на УЕФА и во вторник се домаќини на Диделанж од Луксембург