Русија

Група навивачи на Русија на Еуро 2016, се депортирани со придружба на француската полиција по нередите во Марсеј, кои се случуваа пред натпреварот Англија – Русија, во рамките на вториот натпреварувачки ден од Европското првенство во фудбал.

Француските обвинители ги обвинија околу 150 Руси дека биле “тренирани хулигани за тепачки“, кои побегнале од полициските лисици.

Вчера пак, шестмина Англичани беа упасени поради нивното учество во масовните тепачки.

УЕФА во меѓувреме им се закани и на двете репрезентации дека ќе бидат дисквалификувани доколку нивните фанови продолжат со нереди во текот на првенството.

Александар Шпригин, кој е на чело на Сојузот на навивачи на Руската федерација, соопшти дека 29 фанови биле придружувани од полицијата до аеродром, од каде што биле депортирани назад во нивната земја.

Околу 35 луѓе беа повредени, повеќето од нив Англичани, додека 20 беа уапсени во Марсеј.

Официјалните претставници на Еуро 2016 се загрижени дека Англичаните и Русите би можеле повторно да се пресметаат, бидејќи се собираат во Лил во наредните 3 дена.

Доктор Џоел Роквуд, психолошки аналитичар, познат во фудбалскиот свет, вели приоритет на руските хулигани е да се степаат со англиските, наместо да ја следат својата репрезентација.

– За овие многу насилни хулигани, ова е како спорт. За нив е многу значајно да ја добијат битката надвор од теренот. Тие се многу добро организирани и ефективни. Се чини дека не и се плашат на полицијата воопшто, вели тој.

Вчера, Игор Лебедев, дел од Извршниот комитет на Рускиот фудбалски сојуз порача дека Русите завршиле добра работа со тепањето и ги охрабри да продолжат.

Од друга страна, капитенот на англиската репрезентација, Вејн Руни и тренерот Рој Хоџсон, побараа од навивачите да се воздржат од понатамошни “лудувања“.

– Сакам да им се заблагодарам на англиските навивачи за поддршката внатре во стадионот против Русија. Сега следи голем натпревар со Велс, и ве замолувам ако немате билет, да не патувате во Франција, им порача Руни на хулиганите.

Хоџсон пак, побара од Англичаните да се воздржат од беснеење по крвавите пресметки во Марсеј за време на викендот.

– Како тренер на Англија, очигледно ссум загрижен за заканата (од УЕФА) која виси над нас и санкциите кои би можеле да следат. Работевме напорно да стигнеме до тука, затоа ве молам воздржете се насилство, вели Хоџсон меѓу другото во видео-обраќање кон фановите.