На високи температури, илјадници Унгарци учествуваа на годишниот марш на гордоста во Будимпешта, ветувајќи дека ќе ја продолжат својата борба против владините политики за правата на ЛГБТ кои наидоа на осуда и од ЕУ.

Европската комисија ја тужеше Унгарија претходно овој месец поради законот усвоен минатата година за ограничување на наставата за хомосексуалноста и трансродовите прашања во училиштата, најновата мерка против ЛГБТ што ја донесе владата на премиерот Виктор Орбан.

Законот беше најавен од неговата администрација како начин за заштита на децата, но групите за човекови права рекоа дека тој ја дискриминира ЛГБТ заедницата и беше означен како „срам“ од претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Толпата маршираше низ главниот град со знамиња од виножито и чадори на температури од 40 степени Целзиусови.

Владејачката Демохристијанска партија на Орбан, Фидес, која победи на изборите во април, вели дека правата на ЛГБТ и други такви социјални прашања се прашања за националните влади да одлучуваат во Европската унија.

Орбан, кој е на власт од 2010 година, дел од својот изборен успех го должи на цврстата политика кон имиграцијата и промовирањето на социјални политики за кои вели дека имаат за цел да ги заштитат традиционалните христијански вредности од западниот либерализам.

Во говорот денес во Романија, Орбан рече дека големите предизвици со кои се соочува Унгарија се демографијата, миграцијата и родовата политика, заедно со војната во Украина и економските проблеми.

Десетици амбасади акредитирани во Будимпешта издадоа заедничка изјава за поддршка на ЛГБТ заедницата пред денешниот марш.

„Ја изразуваме нашата целосна поддршка за членовите на заедницата на лезбејки, геј, бисексуалци, трансродови, квир и интерсексуалци и нивните права на еднаквост и недискриминација, слобода на изразување и мирно собирање“, се вели во соопштението што го издаде амбасадата на САД во Будимпешта. (Си-Ен-Ен)