Илјадници учесници на Парадата на гордоста во Будимпешта, Орбан ги негира, западните амбасади ги поддржаа

На високи температури, илјадници Унгарци учествуваа на годишниот марш на гордоста во Будимпешта, ветувајќи дека ќе ја продолжат својата борба против владините политики за правата на...

Секој има право на почит, достоинство, прифаќање без предрасуди- Ковачевски за Парадата на гордоста

Секој има право на почит, достоинство, прифаќање без предрасуди и еднакви можности за самореализација, порача премиерот Димитар Ковачевски пред денешното одржување на Парадата на гордоста во...

Парада на гордоста во Атина

На парадата на гордоста маршираа граѓани од различна возраст низ улиците на Атина. Парадата заврши пред грчкиот Парламент. Под слоганот „Ова е тоа што нѐ обединува“,...

Организаторите на „Парада на гордоста“ бараат од Обвинителството енергична борба против говорот на омраза

Организаторите на „Парадата на гордоста“ јавно се заблагодарија на МВР за соработката за организацијата на овој настан, а од Јавното обвинителство бараат „поенергична борба“ против говорот...

Од „уа“ преку воздржаност до аплаузи: Парадата на гордоста мина без инциденти

Толпата тргна од паркот „Жена Борец“ во центарот на главниот град, мина крај македонското Собрание и Влада и пристигна во Градски парк каде во тек е музичкиот хепенинг. Припадниците на ЛГБТ заедницата ги пречека Тамара Тодевска и во нивна чест ја отпеа евровизиската „Proud“ чии стихови во целост се вклопуваат во концептот на Парадата на гордоста

(ВИДЕО)Настан за македонска историја: Прва Парада на гордоста во Скопје

Низ улиците на главниот град се одржува првата Парада на гордоста, марш што во светски рамки е замислен како мирен протест за правата на припадниците на ЛГБТ заедницата. Групата се движи кон Градски парк како крајна дестинација. Од 13 часот до 13.30 часот се планирани обраќања на активисти и на претставници на невладини организации и институции, а од 14 часот до 16.30 часот и богата музичка програма