Откако амрикански промотори им понудија огромна сума на пари, славното светско дуо „Јуритмикс“ се подготвува за светска турнеја вредна 100 милиони фунти. Турнејата е предвидено да се случи идната година.

Поп дуото од 80-тите – составено од Ени Ленокс (67) и Дејв Стјуарт (70) – неодамна одржаа неверојатно редок настап додека беа примени во Куќата на славните на рокенролот, а некои извори тврдат дека можно е да се случи и нов албум.

Нивниот настап во Куќата на славните на рокенролот навистина ги поттикна интересите на промотерите кои се подготвени да „фрлаат“ пари на бендот за повторно да го извадат на турнеја.

Претставник на „Јуритрмикс“ е контактиран за коментар од страна на Дејли Мејл.

Дејв претходно призна дека Ени „му го спасила животот“ додека зборувала за нивната љубовна врска, која траела само три години во доцните 1970-ти.

Дејв се отвори и за трајното влијание што Ени го имала врз неговиот живот додека зборуваше за машката страница за здравје и начин на живот mrfeelgood.com.

„Всушност имаше моменти кога Ени ми помогна да си го спасам животот“, изјави за овој портал англискиот текстописец и автор на мега хитот „Sweet dreams are made of this“.

Ени Ленокс и Дејв Стујарт
Ени Ленокс и Дејв Стујарт

„Кога ја запознав, и други моменти кога бев во болница и, од ведро небо, таа беше таму држејќи ме за нозете додека останував без свест“.

„Имав сериозна операција на белите дробови. Бев навистина слаб“, рече Стјуарт.

„Се обидуваш да останеш позитивен и мислиш дека паѓаш од бунар, но се прилепуваш затоа што си видел мала скала на која пишува „надеж“, а потоа уште малку, и повторно се качуваш од бунарот.“, раскажува Стујарт.

И покрај тоа што нивната врска не функционираше, разделбата никогаш не влијаеше на кариерата на Дејв и Ени, ниту на нивното пријателство.

„Ени и јас сме најдобри пријатели иако поминаа 40 години“, откри Дејв.

Разговараме, како пред некој ден, и се смееме и се шегуваме на нештата. Зборуваме за работи кои се случиле во минатото … работи кои биле како кошмар, но сепак можеме да се смееме на нив“.

Двојката никогаш не се венчала , но биле во брак три пати поединечно.

Ленокс се ожени со германскиот приврзаник на Харе Кришна, Рада Раман, филмскиот продуцент Ури Фрухтман и филантропот д-р Мич Бесер.

Стјуарт се ожени со поранешна членка на „Бананарама“, Сиобан Фахеј и холандската фотографка Анушка Фис, а претходно беше во брак во средината на 1970-тите.

Извор Дејли Мејл