Руската пропаганда шири лаги и ги премолчува фактите не само за загубите на персоналот, туку и за стратешките неуспеси, криејќи ги од својот народ, го пренесува Укринформ извештајот на  украинскиот Центар за стратешки комуникации и информациска безбедност, објави ЦИВИЛ МЕДИА.

Така, Русите веруваат дека бродовите Москва и Саратов изгореле од „непознати причини“ и дека руските воени објекти на украинскиот Крим и на руската територија се запалуваат поради „ефектот на леќата“.

Сега Кремљ, наводно без речиси никакви загуби, најави „делумна“ мобилизација во Русија. Москва регрутира уште најмалку 300.000 Руси за војната против Украина.

Зошто Русија не ја објавува вистинската статистика за нејзините воени загуби за време на нејзината инвазија на Украина и зошто рускиот народ сè уште е повеќе од удобно со тоа.

Руски воени загуби во Украина: бројки

Според последните податоци на Генералштабот на вооружените сили на Украина, Русија веќе изгубила повеќе од 58.000 свои војници во целосната војна против Украина. Дневните загуби на руската армија изнесуваат приближно половина илјада луѓе. Има и илјадници изгубени руски тенкови, оклопни борбени возила, артилериски системи и автомобилска опрема. Посебно, загубите станаа забележливи по контраофанзивата на украинските бранители во областа Харкив.

Во исто време, според Пентагон, од средината на август биле убиени или повредени од 70 до 80 илјади руски војници од почетокот на инвазијата врз Украина.

Кремљ, сепак, молчи за своите загуби. По трет пат во целата војна, Москва објави податоци за руските загуби во пресрет на најавата за „делумна“ мобилизација, на 21 септември. Според министерот за одбрана на Руската Федерација, Сергеј Шојгу, руски загуби за речиси седум месеци од војната изнесуваше 5.937 војници. Очигледно е дека таквата статистика нема никаква врска со реалноста.

Освен тоа, „втората светска армија“ се срами да ги признае загубите во оружје и воена опрема што Украина и ги нанесе од почетокот на војната. Затоа руските пропагандисти измислуваат комични објаснувања за причините за експлозии и уништување во нивните воени објекти.

Гестови на добра волја и „тресок“ во Русија

Месеците минуваа еден по друг, но руското Министерство за одбрана сè уште не ги адресираше дејствијата зад уништувањето на двата клучни морнарички елементи на Русија: поточно, десантниот брод од класата Тапир – Саратов и ракетниот крстосувач Москва. Во официјалните владини верзии се споменува „палење од непознати причини“.

Друг неуспех на Русија се лажните вести за „гестот на добра волја“ на Змискиот остров. Се вели дека руските војници го напуштаат островот под изговор дека не се мешаат во хуманитарните коридори за украински извоз на жито. Но, за почеток, украинските бранители ги принудија руските окупатори да го напуштат островот. Плус, Русија намерно ги блокираше пристаништата и ги гранатираше украинските складишта за жито за да предизвика криза со храна.

Слични смешни изговори дојдоа од Русија по експлозиите во воздухопловната база Новофедоривка во привремено окупираниот украински Крим. Според руските власти, причината е „пушење на несоодветни места“. Сосема природно, би било катастрофа за руските власти да му ја кажат вистината на својот народ: дефинитивно не е добро што Вооружените сили на Украина уништуваат руски ракетни носачи токму во нивните бази.

Но, руското лудило го достигна својот врв кога експлозии ги потресоа депонии за муниција во Белгород. Игнорирајќи ги сателитските снимки на кои се прикажани уништените простории на руската воздушна база, локалниот „гувернер“ излезе со „ефект на оптичка леќа“ за да ги објасни тие експлозии.

Тоа беше кога руските куратори измислија нови термини за да ги сокријат своите воени неуспеси. Вистинската експлозија и пожарот што следеше на нивната територија ќе се нарекуваат „тресок“ („хлопок“ на руски), а повлекувањето и бегството од претходно окупираните територии на Украина очигледно се „радикално намалување на воената активност“. Кремљ се надева дека сите овие „трикови“ ќе помогнат да се ублажи незадоволството на народот од неуспесите на првата линија.

Зошто Русите сè уште веруваат во лажните приказни на Кремљ?

Главната причина е што руската армија во Украина најмногу „располага“ со војници од депресивните области каде што живеат етничките малцинства. Луѓето од големите и релативно прогресивни градови се многу помалку вклучени во воена агресија. Бидејќи Бурјатите, Дагестанците, Чеченците и другите живеат во далечни региони, загубите на армијата ретко стануваат прашање на голема јавна загриженост низ целата земја.

Мобилизацијата која што штотуку започна може да влијае на промената на јавното мислење во Русија. Путин бараше начин да го спречи тоа. Но, успешната украинска контраофанзива во регионите Харкив и Херсон не му остави друг избор. Всушност, Путин имаше само две опции, или да го признае поразот или да продолжи со ескалацијата и декларираната мобилизација. Кремљ тврди дека мобилизацијата е „делумна“. Но, информациите од отворени извори покажуваат дека тоа воопшто не е така. Руската Федерација ги испраќа сите да се борат во Украина без никаква обука, без воено искуство и поддршка.

Во меѓувреме, Кремљ повторно се обложува на „топовско месо“ од депресивните региони. Но, овие региони не се без дно. И фактите за мобилизација во големите градови, вклучително и Москва, се веќе познати. Всушност, оваа мобилизација има шанса да го промени расположението во Руската Федерација. На крајот на краиштата, бројот на руски семејства погодени од војната значително ќе се зголеми. Затоа, оваа деструктивна војна конечно, по седум месеци смртни случаи, може да предизвика незадоволство кај пасивниот руски народ. А можеби дури и протести, од кои Кремљ секако, многу стравува.

Подготви: Д. Мишев / ЦИВИЛ МЕДИА