Од нив, 16 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа, 60 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 110 надвор од населено место.

Во текот на вчерашниот ден (16.11.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 170 возачи. Од нив, 16 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа, 60 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 110 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.