Тројца учители од Кина и еден возач се убиени во самоубиствен бомбашки напад во близина на центар за учење кинески јазик во најголемиот пакистански град Карачи. Четворицата биле во комбе во близина на Институтот Конфучиј на Универзитетот во Карачи, кога експлозијата одекнала во возилото, изјави пакистанската министерка за внатрешни работи Рана Сана Улах за Си-Ен-Ен.

Ослободителната војска на Балузи (БЛА), милитантна сепаратистичка група од пакистанската југозападна провинција Балучистан, ја презеде одговорноста за, како што вели, самоубиствениотнапад.

Четвртиот кинески учител е повреден во експлозијата, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи. „Крвта на кинескиот народ не треба да се пролева залудно, а оние што стојат зад овој инцидент сигурно ќе ја платат цената“, се вели во соопштението на Министерството.

Министерството изрази „силна осуда и огорченост“ поради нападот и побара од Пакистан да спроведе темелна истрага, да ги казни одговорните, да ја обезбеди безбедноста на кинеските граѓани и да спречи такви инциденти да се повторат.

Пакистанскиот премиер Шехбаз Шариф го осуди инцидентот.

Кина е близок партнер на Пакистан и негов најголем извор на воена и економска поддршка. Но, во последните години терористичките напади насочени кон кинеските државјани и нивните интереси во Пакистан го вознемирија Пекинг. Минатата година, 13 лица, меѓу кои 9 кинески државјани, загинаа во експлозија што погоди автобуска конвој што превезуваше кинески инженери до градилиште за хидроцентрала во северен Пакистан. Исламабад ги обвини за тој напад пакистанските талибанци, кои дејствуваат надвор од Авганистан. Сепак, имаше и низа напади врз кинеските државјани и нивните интереси од страна на БЛА, која се спротивставува на она што го гледа како монопол на Исламабад над минералните ресурси на Белуџистан.