Македонската амбасадорка, Агнеса Руси – Поповска во Софија денеска ќе биде повикана во Министерството за надворешни работи каде ќе и биде врачен остар демарш поради вооружениот напад на бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, јавуваат бугарските медиуми.

Уште синоќа, како што пренесува новинската агенција БГНЕС, бугарските дипломати детално го информирале раководството на Европската комисија (ЕК) за инцидентот во Охрид.

Вчера вечер во охридската полиција беше пријавно оштетување на стаклото на бугарскиот клуб направено од огнено оружје.

Полициските екипи при СВР Охрид кои излегоа на местото на настанот утврдија дека на стаклото од надворешната врата и стаклото од излогот на канцеларијата има две оштетувања направени од оружје, изјави портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски.

Бугарските медиуми објавија видео-снимка од нападот на клубот, по кој на местото веднаш пристигнал и бугарскиот конзул во Битола, Димитар Иванов.

Министерството за надворешни работи на Северна Македонија синоќа најостро го осуди вандалскиот чин, изразувајќи загриженост поради фактот што ваквите активности се повторуваат во многу краток период.

Оттаму повикаа надлежните институции да ги истражат околностите под кои се случиле овие вандалски активности и да преземат итни мерки за откривање на сторителите, како и да преземат дополнителни превентивни активности со цел да се обезбедат соодветни услови за непречено одвивање на активностите на овој и сите други граѓански клубови и здруженија во земјава.