Францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и италијанскиот  премиер Марио Драги од Италија пристигнаа во Киев, со што застанаа во редот на повеќе европски лидери кои ја посетија Украина. Американскиот државен секретар Антони Џ. Блинкен и секретарот за одбрана Лојд Џ. Остин патуваа во април.

Макрон во Киев рече дека тој и другите двајца лидери биле „присутни“ и „фокусирани“ на актуелната ситуација во Украина уште пред средбите со украинското раководство.

„Тоа е важен момент“, рече тој дополнувајќи дека тројцата сакале да упатат „порака за единство“ до украинскиот народ, „да разговараат и за сегашноста и за иднината, бидејќи знаеме дека следните недели ќе бидат многу тешки“, јавува Си-Ен-Ен.

Макрон, исто така, рече дека лидерите ќе го посетат и местото на воениот масакр, но тој не даде детали.

Лидерите на Франција, Германија и Италија отпатуваа за Украина денеска и ќе се сретнат со претседателот за прв пат од почетокот на руската инвазија во февруари. Посетата доаѓа кога се зголемуваат прашањата за европската поддршка за Украина и додека претседателот Володимир Зеленски повикува на потребата од потешко оружје за да се компензира артилериската предност на Москва.