„Украина мора сама да одлучи дали ќе прифати какви било територијални отстапки за Русија за да се стави крај на војната“, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон во интервју за телевизијата ТФ1 за време на посетата на Киев.

Францускиот претседател изјави дека Франција и Германија нема да водат разговори за примирје со Русија наместо Киев и дека Украина и нејзиното раководство треба да одлучат кога и под кои услови ќе ги продолжат разговорите со Москва.

„Ова зависи од Украина да одлучи“, рече Макрон, одговарајќи на прашањето кои отстапки, вклучително и на нејзината територија, Украина треба да ги прифати, пренесува Ројтерс.

Западот има договор да не и дава на Украина одредено оружје

Макрон изјави дека западните земји имаат договор да не и даваат на Украина одредени категории оружје, вклучително и напаѓачки авиони и тенкови, со цел да се избегне вмешаност во војната со Русија.

„Зборувате за неформален договор, но тоа е речиси официјалниот став на партнерите во НАТО. Ние и помагаме на Украина да се одбрани, но не влегуваме во војна против Русија. Затоа беше договорено да не се испорача одредено оружје. како што се авиони за напад или тенкови.„Претседателот Зеленски е запознаен со овој договор“, им рекол Макрон на украинските новинари, пренесува „Укринформ“.

Не исклучувам посета на Русија, но со предуслови

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека не ја исклучува посетата на Русија, но дека мора да се создадат услови за тоа.

„За да одиме во Русија мора да се создадат предуслови, но не исклучувам ништо“, изјави Макрон во интервју за телевизијата TF1, одговарајќи на прашањето дали планира да ја посети Москва, пренесува РИА Новости.

ЕУ бара начин за извоз на жито од Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека Европската унија работи на алтернативен пат за извоз на украинско жито и жита преку Романија.

„Одеса е оддалечена неколку десетици километри од Романија“, изјави Макрон вчера во интервју од Киев за францускиот ТВ канал TF1, пренесува Си-Ен-Ен.